Yağlı boya nedir, ev dekorasyonunda yağlı boya nasıl kullanılır?

16.05.2015 21:51:58
A+ A-

Yağlı boya kendi içinde üç guruba ayrılmaktadır. Bu guruptan kendi zevkinize göre; mat, yarı mat ve parlak olan yağlı boyalarından birini tercih edebilirsiniz. Yağlı boya nedir sorusuna kısaca yanıt vermek gerekirse; diğer boyalara göre daha zor uygulanan boyalara yağlı boya diyebiliriz. Bu nedenler her hangi bir yere yağlı boya yapacaksanız, zemini branda veya her hangi bir şeyle örtmelisiniz.
Evinizde normal boya ile kapatılması zor olan bir bölüm varsa, buraya yağlı boya uygulaması yapmanız son derece doğru bir tercihtir. Bu boya ile boyayacağınız duvarın ne renk olduğunun önemi yok. Her durumda yağlı boya ile alttaki rengi kapatabilirsiniz. Boyanan zemin çok muntazam olmalıdır. Aksi halde yağlı boya hoş görünmez.
Yağlı boya evlerden ziyada, kirlenme olasılığı yüksek yerlerde; okul, hastane, ,merdiven sahaları, kamusal alanlar gibi yerlerde sıklıkla uygulanmaktadır. Bu demek değildir ki bu boya ile evlerimize canlılık veremeyiz. Özellikle, demir içeriğe sahip; kapılar, pencere korkulukları, merdiven kenarları, saksılar bu boya ile nefis görünür.
Havaların sıcaklaşmaya başladığı şu günlerde, ev dekorasyonlarında önemli yere sahip bahçenize yağlı boyalar ile canlılık katmaya ne dersiniz. Bahçe kapınızı mat bir yağlı boya ile boyayarak, bahçe içindeki saksılarınızı da parlak yağlı boyalar ile göz alıcı hale getirin. Bu şekilde bahçenizde uyumun yakalamanın yanında, farklı bir şıklık da katarsınız
Evinizde her hangi bir bölümü yağlı boya ile renk vermek istiyorsanız; boyadığınız alan; oda ısısında ( 20 derece ile 30 derece arası) 6 ya da 7 saatte kurur. İkinci bir kat daha yağlı boya uyguladığınız alana vurmak istiyorsanız, bir gün daha beklemeniz gerektiğini söylemek isterim.
Bu boyanın en güzel tarafı ise, kirlendiğini düşündüğünüzde silebilmeniz. Eğer yağlı boyalı bir duvarda silme işlemi yapmak istiyorsanız; temizleme suyunuza bir miktar Arap sabunu ilave edin ve bir bez yardımıyla duvarı silin. Sonrasında kuru bir bezle bu duvarı kurulamayı unutmayın. Arap sabunu kullanmanızın nedeni, aşındırıcı niteliğe sahip olmamasından dolayıdır. Her boyanın kendine göre bir dezavantajı olduğu gibi yağlı boyanın da bir olumsuz yanı ise, yağlı boya ile boyanan duvarın, hava almayacağındır.
 Ev dekorasyonunda yağlı boya nasıl kullanılır sorusa vermiş olduğumuz örnekler dışında, sizlerde bu kullanışlı boyayı istediğiniz şekilde kullanıp, şık mekânlar oluşturabilirsiniz.
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.