Yüksek tavanlı evler için dekorasyon fikirleri

28.07.2015 12:55:30
A+ A-

Yüksek tavanlı evlere, klasik apartman dairelerinde rastlamak pek mümkün değildir. Çünkü günümüzde her geçen gün daha çok katlı, daha küçük alanlı daireler inşa edilmekte ve toplu konut adı altında satışa sunulmaktadır. Bu tip daireler özellikle büyükşehirlere olan göçe ancak cevap verebilmektedir. Yüksek tavanlı evler daha çok müstakil villa tipi evlerde görülmektedir. Aydınlık, ferah ve iç açıcı bir görünüm kazandırır, ancak ısınması, temizliği, bakımı ve dekore edilmesi oldukça da zordur.

Yüksek tavanlı ev dekorasyonu bilinçli ve bazı konular göz önünde bulundurarak yapılırsa son derece ahenkli, dinlendirici, kullanışlı ve ferah mekânlar olarak ortama ayrıcalık katmaktadır.

Yüksek Tavanlı Ev Dekorasyon Fikirleri nden Bazıları:

Asma katlar ilk akla gelen fikirler arasındadır. Asma katların dışında; basamaklar oluşturarak farklı zemin seviyeleri üzerinden dekorasyon yapılması ( oturma grubu, yemek masa ve sandalyeleri ile mutfak tezgâhı gibi) farklı mobilyaların farklı seviyelerdeki tabanlarda dekore edilerek geçişlerin kademeli olarak kaynaştırılması sağlanabilmektedir.

Ayrıca uzun ve sarkık gösterişli avizelerin kullanılabilmesi, geniş ve büyük çerçeveli tabloların asılabilmesi, özellikle uzunlamasına heykel ve büyük vazo gibi yardımcı dekoratif objelerin kullanılabilmesi önemlidir. Tavandan başlayarak yere kadar dekoratif bağlantılı kumaş perdelerin tamamlayıcı renklerden seçilerek yer verilmesi, tavana kadar yükselen bol raflı kitaplıkların duvara sabit derleyici görevi görmesi, büyük hacimli ve yer tutan özellikle de sarmaşık tarzı uzayabilen salon bitkilerine yer verilmesi yüksek tavanlı evlere özel fikirlerden sadece bazılarıdır. Eğer kararsız kalırsanız mutlaka ev dekorasyon modellerine bakarak fikir alabilirsiniz.

Ortamın hangi tarz mobilyalarla dekore edildiği de önemlidir. Örneğin yüksek arkalıklı sandalyelerin kullanılabilmesi, aydınlatma sisteminde alternatifi bol tavan ara bölmeleri ile gizli aydınlatma sistemlerinin oluşturulabilmesi gibi dekorasyon fikirleri de göz ardı edilmemelidir.

Tüm bu fikirlerin yanında camekânlı ortamlar yaratmak, renk uyumuna özel göstermek, ana renkler ile geçiş sağlayan ara renkler konusunda bütünlüğü sağlamak da çok önemlidir ve ortamı daha ferah ve aydınlık gösteren, dolayısı ile daha dinlendirici kılan diğer fikirlerdendir.

Cem KARAÇAR

Evdekorasyonmodelleri.org

Küçük fikirlerin büyük etkileri olduğunu, yaşam tarzınızı yansıtacak özelliklerin bulunduğu mini dokunuşlara da yer verilmesi gerekliliği unutulmamalıdır.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.