2013 not defteri-29

2013 not defteri-29 DİN
0,0
14.07.2013 00:19:18
A+ A-

 

İran’ın üst düzey din âlimlerinden Ayetullah Esedullah Beyat Zencani, susuzluğu giderecek kadar su içmemin orucu bozmayacağını ifade etti.

İranlı imam, internet sitesinde dini kaynaklara dayandırarak yer verdiği açıklamasında oruç tutmakla ilgili önemli ve bir o kadar ilginç bir fetva yayınladı.

Ayetullah Beyat Zencani, “Oruç tutup fakat susuzluğa dayanamayanlar, susuzluklarını giderecek kadar su içebilirler. Böyle bir durumda oruç bozulmaz ve kaza yapmaya da gerek yoktur” açıklamasında bulundu.

Söz konusu din adamı Şiilikte en yüksek dini rütbe sayılan ‘Taklit Mercisi’ konumunda bulunuyor.

Not defterim, oruç tutmayı maddi ölçülerle ele alan bir din adamı daha. Sanki oruç, salt sabahtan akşama yeme içmenin yasaklandığı bir ibadetmiş gibi. Bu fetvayı veren Ayetullah Esedullah Beyat Zencani’nin, ‘doğru olanı ifade etme orucunu’ bozduğunu söylemek mümkün.

Sağlık sorunu yaşayanların, ya da oruç tutarken sağlık sorunu yaşayabileceklerin oruç tutmayabileceklerine cevaz veren bir dinin ibadetini sulandırmanın ne âlemi var. Yarın biri de çıkıp, açlığı giderecek kadar yiyebilirsiniz, bu durumda oruç bozulmaz derse hiç şaşmam!  

Bu da gösteriyor ki İslam dünyası hâlihazırda orucun maddi kalıbının ötesine geçebilmiş değildir. Ne var ki o maddi kalıbı da yıkma çabasındadırlar. Kaldı ki orucun, yeme içme ötesinde, pek çok alanda nefsi hesaba çeken boyutu vardır.

Yalan söylemeden iftiraya, adam öldürmeden kitlelerin ölümüne yol açacak eylemlerin içinde bulunmaya kadar, İslam dininin yasakladığı, haram saydığı pek çok günaha karşı da oruçlu olmalıdır Müslüman…

Bunu, Ramazan ayında oruç tutarken bile başaramayan Müslümanların, zamanla orucun maddi kalıplarını da yıkmaya çalışmaları gayet doğaldır.

Allah sonumuzu hayır eylesin, âmin!

Saat: 17.19, 13.07.2013

Rıza Üsküdar

13 Temmuz 2013/Eskişehir

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.