33. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı`nda “Avrasya’da Şamanlar” Konuşulacak

33. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı`nda “Avrasya’da Şamanlar” Konuşulacak DİN
0,0
03.11.2014 15:10:58
A+ A-

Timur B. Davletov / aronxakas@yahoo.com
 
 
8-16 Kasım 2014 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de kitapseverler için kapılarını açacak olan 33. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı'nın konuk ülkesi Macaristan olması nedeniyle Türkiye'ye çok geniş bir Macar bilim, yazın ve sanat heyeti gelecektir.
 
Bu kapsamda Macaristan etkinlikleri 8-11 Kasım 2014 tarihleri arasında  Uluslararası Salon’da (1. Hol) çok zengin kültürel, sanatsal ve bilimsel bir program halinde gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda söz konusu etkinliklere Péter Esterházy, László Darvas, Dóra Csányi, Katalin Szegedi, Péter Zilahy, Tóth Krisztina, Spiró György, Mihály Hoppál, Timur B. Davletov, Fodor Pál, Dávid Géza ve Zsofia Mautner katılacaklardır. 
 
 
Bunların içerisinde Avrasya halklarının Şaman inanç sistemini inceleyen dünyaca tanınmış Macar asıllı araştırmacı Prof. Dr. Mihaly Hoppal da yer almaktadır.
 
Mihaly Hoppal'ın Sámánok Eurázsiában (Shamans in Eurasia) adıyla Budapeşte'de 2005 yılında çok önemli bir bilimsel eseri yayınlanmıştır. Söz konusu bu çalışma Türkiye Türkçesine Bülent Bayram ve H. Şevket Çağatay Çapraz tarafından çevrilerek kazandırılmış ve Avrasya'da Şamanlar adı altında bu yapıtın Yapı Kredi Yayınları içerisinde Ağustos 2012'de birinci, Ekim 2014'te ise ikinci baskısı gün ışığını görmüştür.
 
Sibirya yerlisi Türk halklarından biri olup söz konusu bu Kam/Şaman dini ve kültürünü günümüzde de canlı olarak yaşatan Hakaslara mensup biri olarak böyle büyük bir araştırmacının bu önemli akademik emeğinin tanıtılacağı etkinliğe katılımcı sıfatıyla davet edilmekten gerçekten kıvanç duyduğumu ifade etmek istiyorum. 
 
Türkiye'de de bu kadim Kam/Şaman inanç ve kültürüne yönelik ilginin son yıllarda belirgin bir biçimde arttığı söylenebilir. Bu nedenle hem araştırmacılar hem de konuya ilgi duyanlar için böylesine önemli bir eserin eski uygarlıkların beşiği olan Ön Asya topraklarında yayınlanmış olması bu toprakları kadim medeniyetlerin yurdu olan Orta Asya ve daha geniş anlamıyla Avrasya coğrafyasıyla kültürel bir köprü olarak bir araya getirdiği ifade edilebilir.
 
Bu yüzden hem Yapı Kredi Yayınlarını hem de İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı düzenleyicilerine bu yıl Hunların soyundan gelen Macaristan'ı onur konuğu ülke olarak davet etmelerinden ötürü kutluyorum. 
 
>> https://twitter.com/aronberk/status/529246623797628928/photo/1
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.