Adet gören kadın Kuran’a göre namaz kılamaz mı, oruç tutamaz mı?

Adet gören kadın Kuran’a göre namaz kılamaz mı, oruç tutamaz mı? DİN
0,0
30.07.2015 17:03:57
A+ A-

 

Yobazların uydurduğu hadislerden dolayı dinimiz insanlar tarafından çok yanlış biliniyor. Yobazlar adet döneminde kadınların namaz kılamayacağını ve oruç tutamayacağını, Kuran okuyamayacaklarını bildiren hadisler uydurmuşlar, bu hükümleri mutlaka uyulması gereken hüküm gibi göstermişler. Bu yüzden dünyada milyonlarca kadın adet döneminde ne namaz kılıyor, ne oruç tutuyor. Bakın uydurdukları hadislerden biri şöyle:

Adet gördüğün günler sayısınca namazı bırak. (Bu sayı dolunca) yıkan ve namaz kıl" (Müslim, Hayz, 14; Ebû Davûd, Taharet, 109; Tirmizi, Taharet, 96; Nesaî, Hayz, 2)

Kadınların ayhali dönemlerinde namaz kılamayacakları, oruç tutamayacakları ve Kabe'yi tavaf edemeyecekleri ayrıca bu günlerde kılamadıkları namazlarını kaza etmeleri de gerekmediği konusunda yobazlar tarafından hüküm verilmiştir ama bu verilen hükümler Kuran'da yer almaz.

Kuran'a göre kadınlar adet dönemlerinde sadece cinsel ilişkiye girmez ama her ibadetlerini yapabilirler. Kuran'da buna dair bir yasak yoktur, çünkü İslam kadını hiç bir döneminde pis olarak görmez, güzel bir bitki gibi görür.

Sana 'aybaşı halini' sorarlar. De ki: "O, bir rahatsızlıktır. Aybaşı halinde olan kadınlarla cinsel ilişkiye girmeyin ve ondan kurtuluncaya kadar onlara yaklaşmayın. Kurtuldukları zaman Allah'ın size uygun gördüğü yerden onlarla cinsel ilişkide bulunun. Allah yönelenleri sever, arınanları sever. [Bakara Suresi, 222]

Bir kadının hayatı boyunca adet döneminde namaz kılmadığını, oruç tutmadığını, Kuran okumadığını düşünün. Bu kadın Allah'ın hükmü olmadığı halde hayatının çok büyük bir bölümünü ibadetlerinin yerine getirmeden geçirecek ve bundan sorumlu olacaktır. Müslüman kadınların ve erkeklerin sadece Kuran'a uymaları, Kuran'a göre hayatlarını geçrimeleri ve ibadetlerini yapmaları gerekir. Hurafelere uymak ve onlara göre hareket etmek Allah'ın huzurunda durduğunda o insanı büyük bir pişmanlığa sürükleyecektir. Çünkü Allah birçok ayette müminlerin yalnızca Kuran'a uymaları gerektiğini bize bildirmiştir. Yobazların ona helal buna haram demesi sizleri sakın kandırmasın, yalnızca Kuran'a uyun.

Dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal, buna haram demeyin. Çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Şüphesiz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa ermezler. (Nahl Suresi, 116)

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: mynet.com/erkanarkut/videolari/liste" href="http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.