Adımız var, hakkımız yok!

Adımız var, hakkımız yok! DİN
3,2
19.04.2013 12:37:24
A+ A-

Herkese merhabalar. Bugün bir Alevi yurttaş olarak bu yazıyı yazmaya karar kıldım

Yazıma başlamadan önce bir kaç istatistik ve bilgiyi size sunuyorum.

 

Türkiye'deki Alevi Sayısı

1-CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz "Bilimsel yollarla hesapladıklarını ve 12 milyon 521 bin" olduğunu söylüyor. (Kaynak)

2-Alevi Haber Ajansına göre Alevilerin sayısı 11 Milyon (Kaynak) 

 

Türkiye'de Alevilere Yapılan Katliamlar

1-Sivas Katliamı

2-Çorum Katliamı

3-Maraş Katliamı

4-Zini Gediği Katliamı

5-Dersim Katliamı

6-İdris-i Bitlisi Katliamı

 

Daha iyi kavramanız için yazımı konu başlıklarına ayırdım İyi okumalar...

 

Aleviler yıllardır belki de asırlardır birçok milletin,devletin himayesinde yaşamış olan insanlardır. Asırlardır zulümler gören, katliamlar gören bu mezhep, bu topluluğun hakları nerede? 

 

Aleviler'de oruç:  Sessiz sedasız Xızır Orucu, 12 İmam Orucu, Masum-u Pak Orucu, Fatma Ana Orucu tutuyor.Hangi birimizin haberi vardı? Hangi birimiz televizyonlarda "Aleviler,oruç tutmayan insanları öldürdü" gibisinden haberler izliyoruz? Hiçbirimiz. Çünkü Alevilik Allah'a,İslam'a,insana,devlete,vatana, hayvana, bitkiye sevgi besler,sevgi ile yaklaşır.Peygamber Efendimiz ve Ehl-i Beyt'ine derin ve büyük bir sevgi vardır.Hiç bir Alevi,hiç bir cana kıymaz.

 

Aleviler'de Allah inancı

Aleviliğin tanrı öğretisi VARLIĞIN BİRLİĞİ ve bunun en mükemmel parçası olan insanın kutsallığı üzerine kuruludur. Aleviler varlığın birliği: tanrının her şeyi kendi varlığı, ışığı, nuru, alevinden yarattığına, varlığın yoktan var olmadığı gibi, yok edilemeyeceğine,  Tanrı, doğa ve insanın, (tüm alemin) bir bütün  (HAK) Tanrı olduğuna ve bu varlığın en mükemmel parçası olan insana (Ademe) tanrının kendi ruhunu verdiğine inanır. Bu nedenle tüm varlıkla birlikte,  kamil-i insan ve cemlerimizde darına durduğumuz Halacı Mansur’un, En-El Hak ‘tanrı bende, ben tanrıdayım, hak-i-kat-ım’ düşüncesi, Aleviliğin Hak tanrı anlayışının özünü oluşturur. Bu anlayışa örnek, ulu ozanlarımızdan Aşık Daimi, 'Kainatın aynasıyım' isimli deyişinde "Hakkın VARLIK deryasıyım, Madem ki ben bir insanım, İnsan hakta hak insanda, Ne ararsan bak insanda, Enel-Hak`ım ismim ile, Hakka erdim cismim ile, Benziyorum resmim ile , Madem ki ben bir insanım" diye dile getirmektedir.(Kaynak)

Bir Alevi deyişinden sözler paylaşmak istiyorum. (Deyişi dinlemek için tıklayınız.)

 

allah bir muhammed ali,

nazar eyle bari bana, 
izz-ü celalin aşkına, 
çektirme şol zarı bana. 

pirlere niyaz ederiz, 
yalan dünya nideriz, 
ölürüz hasret gideriz, 
göster şol didarı bana.

kalender ağlar yerinir,
aşk hayaliyle sürünür,
cenneti rıdvan görünür,
şol güzelin kaddi bana.

pirlere niyaz ederiz, 
yalan dünya nideriz, 
ölürüz hasret gideriz, 
göster şol didarı bana.

 

Aleviler'de Kadına Saygı : Alevilerin cem ibadetinde kadınlarla beraber ibadet edilir.Alevilerde kadına saygı sonsuzdur.Cahiliye döneminde hor görülen,değer verilmeyen kadınlara İslam dini ile gereken önem verilmiştir.İslam'ın direği olan Alevi inancında da kadınlara gereken değer verilir ve cem ibadetlerinde erkekler önde,kadınlar arkada saf tutup,Allah'a secde ederler.

Kur-an'ı Kerim'de "Al-iİmran

(61) Sana (gerekli) bilgi geldikten sonra artık kim bu konuda seninle tartışacak olursa de ki: "Gelin, oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı çağıralım. Biz de siz de toplanalım. Sonra gönülden dua edelim de, Allah'ın lanetini (aramızdan) yalan söyleyenlerin üstüne atalım." buyurmuştur.

Türkiye'de ise Alevilerin adı var,hakkı yoktur.11 Milyon insanı inkar eden ve ibadethanelerimize ucube diyen bir zihniyete sahibiz.

Meclis'e cemevi açılması konusunda TBMM'ye başvuruda bulunan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün başvurusuna ret cevabı geldi.Hüseyin Aygün'ün vermiş olduğu başvuruda Meclis'te çalışan 550 görevli olduğunu belirtti fakat bu başvuru kabul görmedi.Neden? Çünkü Alevilerin "Adı var HAKKI YOK"

-

Gün geçmiyor ki Alevilere bir hakaret edilmesin.Geçen günlerde "Alevilerin yaptığı yemek yenmez." diyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni hakkında soruşturma açıldı.Belli ki Aleviler hakkındaki görüşleri değişmiyor.Şimdilerde ise "Siz gidip mum söndü oynayın." diyen bir öğretmen daha ortaya çıktı.Nedir yahu bu Alevilerin çektikleri?

Peki Alevilerin hükümetten istedikleri nedir?

1-Alevilerin Devlet tarafından tanınması,

2-Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşması,

3-Diyanet İşleri Başkanlığı'nın lağvedilmesi,

4-Cemevleri dedelerine maaş bağlanması,

5-Zorunlu din derslerinin kaldırılması

Çok şey istemiyoruz.Sadece "haklarımızı" verin.

Anlatacak çok şey var.Şimdilik söyleceklerim bu kadar,bir dahaki yazımda da "Aleviler ve Türklük" konusunu yazacağım.Sağlıcakla kalınız...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.