Ahlak polisi mi? Din polisi mi?

Ahlak polisi mi? Din polisi mi? DİN
3,0
24.05.2013 07:42:39
A+ A-

 

Ahlak polisi mi? Din polisi mi? Kendine hangi mertebeyi, görevi biçiyorsa artık biri çıkıp kendinde insanların metrodaki davranışlarına müdahale hakkını bulmuş. Gençleri el ele, kol kola belki de öpüşürken görünce, "Sayın yolcularımız lütfen ahlâk kurallarına uygun hareket ediniz." Anonsu yaparmış. Metro yetkilileri de bu durumu, "Metronun kameralarında uygunsuz şekilde görülen gençler için uyarı yapılıyor." Diye savunmuş. Eh normaldir, zırva tevil götürmez. Olay başkentte geçiyor. Kurtuluş metro durağında metro bekleyen yolculara yapılan anons tepki çekiyor ve durum bir şekilde CHP Ankara Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Levent Gök'e duyuruluyor. Sayın Gök de İçişleri Bakanı Muammer Güler'in cevaplaması istemiyle Meclis'e bir soru önergesi veriyor.

Levent Gök şu soruları sormuş;

1-Metro kameralarının asıl işlevi nedir? Güvenlik midir, yoksa ahlâk ölçümü müdür?

  2-Güvenlikle ilgili bir sorun görüntülendiğinde ne yapılmaktadır? Güveni ihlal eden davranışın sonlandırılması anonsa konu olmakta mıdır?

  3-İstasyonda araç bekleyen, oturan yurttaşların ahlâka uygun davranıp davranmadıklarını kim kararlaştırıyor? Böyle bir yetki ve görev var mıdır?

  4-Böylesi durumlarda anons yapılması talimatını kim vermektedir? Metro görevlilerine verilmiş bir 'ahlâk ölçüsü alma' talimatı var mıdır?

  5-Bu tutumun yurttaşları izleyerek fişleyen ve sindiren bir uygulamaya dönüşmesi olasılığına ve bunun doğuracağı tehlikelere karşı ne önlem almayı düşünüyorsunuz?

Vallahi kibar adammış. Ben olsam evvela o anonsu yapan ve yaptıranı bulur, "Sana mı kaldı milletin ahlakı ulan? Yasaya aykırı bir durum varsa çağır polisi, dava aç. Kim oluyorsun da böyle bir anons yapma ? yaptırma hakkını kendinde görüyorsun?" Diye sorardım. Hani biz duymadan kanunlara metroda ahlakı koruma maddesi eklenip de bu zat ı muhteremlere böyle bir yetki verildiyse iş başka. O zaman cıngar çıkar söyleyeyim.

Latife bir yana, durum gerçekten hoş değil. Birileri ahlakçılığı, dinciliği pompalıyor ve bu gibileri de durumdan vazife çıkarıp din, ahlak polisliğine soyunuyor. Bakın göreceksiniz soru önergesine bir cevap verilirse de tatminkar değil, tevil yollu olacak. O metro yetkilileri de bir süre suskun kalıp, sonra işi kitabına uydurup polisliğe devam edecek. Bu tip olaylar da artacak. Dediydi diyesiniz diye söylüyorum. Yoksa malumunuz halk hak ettiği biçimde yönetilir. O kadar.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.