Ali Bulaç, Adnan Oktar ve kadının İslamiyet'teki yeri

Ali Bulaç, Adnan Oktar ve kadının İslamiyet'teki yeri DİN
3,0
25.06.2014 05:02:16
A+ A-

CNN Türk'te yayınlanan Enver Aysever'in hazırlayıp sunduğu Aykırı Sorular programının son konuğu, Cemaate yakınlığı ile tanınan Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç'tı. Ali Bulaç, "Kadını Kim Örttü?" adlı kitabı hakkında açıklamalar yaparken, kadınlar hakkında söylediği sözlerden dolayı bir anda sosyal medyada aşırı bir tepki ile karşılaştı. Ali Bulaç, Enver Aysever'in, "Erkek 4 eş alabiliyorken, kadın neden alamıyor?" şeklindeki sorusuna, "Bu erkeğin hakkı. Kadın ise fıtratı gereği tek eşlidir. O alamaz" dedi. Bu kadarla da kalmayıp, feministleri hedef alarak, onların Müslüman olamayacağını söyledi. Ali Bulaç'ın sözleri yeni bir şey değildi aslında, yıllardır söylenen bir şeydi. 

Kadının İslamiyet'teki yeri, yıllardır tartışılan ve herkesçe farklı yorumlanan sıkıntılı bir meseledir zaten. Hâl böyle olunca da her kafadan bir ses çıkması kaçınılmaz oluyor. 

Mesela; Nonteistler kadının islamiyetteki yerinin her zaman ikinci planda olduğunu, kadının erkeğe karşı köleleştirildiğini,hiçbir koşulda erkeklerde eşit olmadığını , kadının metalaştırıldığını ve -Ali Bulaç'ın da dediği gibi- erkek 4 kadın 'alabiliyorken' aynı şeyin kadınlar için söz konusu bile olamayacağını dile getirirler.

Nonteistler, İslamiyet'in kadınları yüceltmediğini, aksine kadınları 2.sınıf insan olarak gördüğünü söylerler. Bunları söyleme nedenleri ise; Ku'ran-ı Kerim'de kadınlarla ilgili yazılan ayetlerden ve surelerden ötürüdür. (Bkz; birkaç örnek:Nisa suresinin birçok ayeti, Ahzap/50, Bakara/228,Bakara/282, Ebu Davud,Nikah-/43,Buhari,Nikah-/85...)

Bu konuda yorum yapan diğer kesim ise "Ilıman Müslümanlar." Genellikle nonteistlerin ve bu konuda soru soran insanların sorularına kibarca yaklaşıp "aslında bu ayette denilmek istenen bu değildir, Arapça'dan Türkçe'ye çevrildiği için farklı anlamlar oluşuyor" diyen, İslamiyet'in kadına gerçekten değer veren ve kadını yücelten bir din olduğunu savunan kesim.

Diğer taraftan ise; ılıman Müslümanlar gibi iyimser düşünmeyen ve Nonteistlerin dediklerini gerçek hayatta haklı çıkaran Radikal İslamcılar var. Bu arkadaşlar kadına her türlü kötülüğü yapan, istediği gibi şiddet uygulayan, kadının kılığına kıyafetine daha doğrusu her şeyine müdahale eden Müslüman kesimdir. Ortadoğu'ya baktığımız zaman zaten her şey ortada. Kadına araba sürmeyi yasaklayan, kot pantolon giyeni sokakta kırbaçlayan, zinayı suç sayıp gördükleri birçok kadına tecavüz eden bir zihniyet. Ali Bulaç gibi düşünenler, fikirleri ile genelde bu grubu temsil ediyor kısacası.

İslamiyet'i ve Ku'ran-ı kendisine göre yorumlayanlar elbette bu kadarla sınırlı değil. Demin bahsettiğimiz Radikal İslamcılardan daha beter olan bir grup var. Özellikle son yıllarda Arap ülkelerinin birbiri ile savaştığı sırada ortaya çıkarak, ''Kürt kadınları ve kızları sizlere helaldir, Alevi 'karılarına' tecavüz etmek caizdir'' diye fetva veren aşağılık yobaz bir kesim... Bunlar da 'sözde' Ku'ran'dan yola çıkarak yaptıkları pislikleri meşrulaştırmaya çalışan kesim.

 


Ve son olarak, en keyiflisi olan Harun Yahya yani nam-ı diğer Adnan Oktar'ın bakış açısıyla kadının İslamiyet'teki yerine değinmek gerek.

Adnan Oktar, uydu üzerinden yayın yapan A9 TV kanalındaki 'sohbet programlarında', genellikle kadınlar üzerinden dini yorumlayan bir zattır. Fakat Adnan Oktar'ın programına çıkarttığı kadınlar(kedicikler), dinden çok ön plana çıkarttıkları fizikleri ile konuşuluyor. Adnan Oktar'a göre İslam; kadının güzel olmasını, bakımlı olmasını emrediyor. Artık İslamiyet ne kadar istemiştir bilmiyorum ama Oktar'ın programındaki her kadının geçirdiği estetik ameliyatının haddi hesabı yoktur. Burun, dudak, göğüs, kalça vs vs. Tamamiyle estetiğin ürünü olan kadınlar. Salt bu değil, aynı ameliyatları geçirip, programa çarşafla gelen kadınlar da var. Demek ki İslamiyet sırf güzellik adına bunca operasyonu göz ardı edebiliyor. Oysaki birçok inançlıya göre, mecburi durumlar dışında ameliyat olmak caiz değildir. Buradaki amaç da zaten kadının bedeni üzerinden dikkat çekme isteğidir. Kadın yine bedeni üzerinden metalaştırılıyor yani.

Çok garip değil mi? Kur'an'ı baz aldığını söyleyerek; kadınlara her türlü işkenceyi yapan da var, fetva verip kadınlara tecavüz edin diyen de var. İşine gelmediği zaman yasaklayan da var en küçük şeyde kadınları öldürün de var. Bir tarafta da bilerek ve isteyerek kadınları şekilden şekle sokarak bedeni üzerinden iğrenç şeyler yapanlar var. Sorsanız hepsi diğeri için, ''gerçek İslam o değil, budur'', diyecektir... Yıllardır söyleniyor zaten, gerçek İslam o değil, bu değil, şu değil diye. Hangisi gerçek o da sizlere kalmış. Son olarak kitapların ya da insanların kadınlar hakkında ne dediği pek umurumda değil. Lütfen kadınları artık serbest bırakın, sizin gibiler değer vermese de olur.

Twitter: @ZenginAzad

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.