Amaç değil ARAÇ olan Namaz . (3)

Amaç değil ARAÇ olan Namaz . (3) DİN
0,0
09.05.2014 23:39:28
A+ A-

Kur'ana göre NAMAZ .

Namaz'ın vakitleri ; 

Kur'an ; İnsanlara büyük oranda esneklik sağlayan bir Kitap . Zaten İnsan fıtratı'nı en iyi bilen yaratıcı'dan Motomot bir kitap göndermesi beklenemez . 
Ancak ; ALLAH'ın bir nimet olarak verdiği bu esnekliği Tefsirci ve Hadisciler ; Zorlama ile ALLAH'ın emirlerini motomot bir hale getiriyorlar . 

Bu esnekliğin en büyük örneğini Namaz'da görüyoruz ; 

Namaz vakitleri konusunda 2 ile 5 arası bir çıkarım mevcut 
ancak ; en çok görülen çıkarım 3 ila 5 vakittir . 
Hadiscilerin Hadislerine dönüp Peygamber uygulamalarına baktığımız zamanda Peygamberin hep 5 vakit değil 3 vakit'de Namaz kıldığı anlaşılmaktadır .

Namaz'ın rekatları ;

Nisa 101 ve 102 ye baktığımız zaman Namazın rekat sayısının ''2''' olduğunu rahatlıkla görebiliriz . 
Ancak ; Bu minimum kılmamız gereken Rekat sayısıdır . Onun haricinde bu sayıyı arttırmak tamamen İnsanın İnsiyatifine bırakılmıştır . Bunu Peygamberin uygulamalarına bakarakta algılayabiliriz...
Peygamber hayatı boyunca hep aynı rekat sayısı kadar namaz kılmadı , kıldırmadı .... Yani ; Hadiscilerin kendi kaynaklarıda onları değil bizi doğrular nitelikte.

Namaz'a kalkmadan önce Abdest alarak ; Zihinsel ve Fiziksel olarak Namaz'a hazırlanmak gerekir .... Abdest'de ; 

1)Yüz yıkanır . 
2)dirseklere kadar Eller yıkanır 
3)Baş Meshedilir
4)Ayaklar'da yıkanır veya Meshedilir .
5)Cünüp isek Tüm vucut temizlenir .
6)Su yoksa Teyemmüm yapılır .(Maide 6)

Namaz'ın şekilsel boyutu ;

2;238,3:39,3;43,4;102,22,26 .... gibi ve diğer Kur'an ayetlerine bakacak olursak Namazda şekilsel olarak yapılması farz olan 3 hareket bulunduğu Anlaşılır . Bunlar ; Kıyam,Rüku ve Secde Ancak ; ALLAH buradada mükemmel bir kolaylık veya Esneklik vermiş ki; Binekteyken veya korku halinde hareket koşulu aranmaz . 

Sunnilerin özellikle takıldığı sorulardan biri; Kur'anda el bağlamak nerede ? Bu hareketi'de farz gördükleri için birbirleriyle bile tam bir ittifak kuramamışlar . el göbek deliğinde mi tutulmalı ? yoksa altında mı ? Yoksa kalbin tam üstünde mi ? Yoksa el boşta mı durmalı ? Kur'ana ve Kendi kaynaklarına göre bile tam cevap veremedikleri sorular sormaktadırlar .. Biz diyoruz ki ; Kur'anda geçmeyen bu hareketler yapılırsa veya yapılmaz ise herhangi bir sorun teşkil etmez .

En önemli hususlardan biride Namaz'da okunan dua'nın anlamını bilmek Ne yazık ki ; Günümüz Sunni ve şii dünyası Namaz'da okudukları Dua'nın ne anlama geldiğini bilememekte tabiri caizse Namazlarını sarhoş gibi kılmaktadırlar. 4;43YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.