Arkaplanı Din Olanın

Arkaplanı Din Olanın DİN
1,4
30.08.2015 17:13:20
A+ A-

İnsan beyni, gözün gördüklerini, kulağın işittiklerini ve çevresinde meydana gelen olayları, milyarlarca veri arasından seçerek anlamlandırır, yani veritabanı süzgecinden geçirir. Bilim adamlarının yaptığı deneylerde ise bu algıyı değiştirmenin, beyni aldatmanın çok kolay olduğu görülüyor.

Hepiniz internette dolaşan görsel illüzyonları görmüşsünüzdür. Bazen sabit bir dairenin hareket ettiğini, bazen birbirine eşit uzunluktaki iki çizgiden birinin diğerinden uzun olduğunu, bazen de aynı rengi farklı arkaplanlarla gördüğünüzde birinin açık, diğerinin koyu renk olduğunu zannetmişsinizdir.

Gördüğünüz algı yanılmasına direnip de test edenleriniz olmuştur. Gördüklerinin mutlak gerçeklik olduğunu, kendisinin yanılmadığını söyleyip fikrinde diretenlerin, eline bir cetvel alıp iki çizgiyi ölçtüğünü, açık ve koyu diye algıladığı renkleri makasla kesip yanyana getirdiğini ve sonrasında "Vay be! Yanılmışım, ama hala inanamıyorum." türünden konuşmalarını duyarız.

Daha önce defalarca aynı algı yanılmasına maruz kalanlar, gördüklerinin gerçekliğini irdelerken, ilk kez görenler ve algısal düzeyi düşük olup gerçeği kavrayamayanların beyinleri çabuk aldanır.

"Işık yansımadığı için gölgede kalmıştır." diye farklı algıladığımız bir rengin aslında zaten ışıkta olduğunu anlamak için ya pür dikkat bakmamız, yahut da o rengi ışığa götürüp bir daha incelememiz gerekir. Işıkta da aynı renge rastladığımızda beynimizin, daha önceki deneyimleri yüzünden bizi aldattığını anlarız. Dış dünyayı anlayıp algılamamıza yardımcı olması gereken beyin, böyle illüzyonlar karşısında bizi maalesef yanıltıyor.

Din adamının, dinden bahsedenin, namaz kılanın "düzgün adam" olduğuna beynimiz bizi inandırmıştır. Toplumsal yapımız nedeniyle dini değerleri benimseyenlerin aşağılanması, kumpasla karşılaşılması, devlette iyi yerlere gelemeyecek olması, gelse bile bir şekilde din düşmanlarının onunla savaşarak, ona iftira atarak alaşağı etmesi beynimizin bir köşesinde bilinç altına yerleşmiş bir algıdır.

Bu algı nedeniyle dindar olduğunu zannettiğimiz birinin hatalarını göremeyiz, zulmünü göremeyiz. Tüm görsel planda olan biten şeylerin, arkaplanda tersi olduğunu düşünürüz. Görünürde haramzade olduğu söylenen bir insanın, eşinin başı örtülüyse, İslam İslam deyip durmuşsa, namazda selfie yapmışsa, camilerde hutbe vermişse, dini şiir okumuşsa, cami yaptırmışsa; kesinlikle ona komplo kurulmuştur. İslam'a hizmet ettiği için din düşmanları tarafından devrilmek istenmektedir.

Din arkaplan olarak kullanıldığında, geriye bırakacağı şey illüzyon değil, sakat bir bakış açısı olacaktır.

Yapılan zulümlerin geriye itilmesini, rüşvet ve hırsızlık çarkının görmezden gelinmesini, çocuk yaştaki Kürtlerin ölmesini, doğu ve güneydoğunun cayır cayır yanmasını, bölge milletvekillerinin bölgeye alınmamasını bile haç-hilal savaşına bağlayan ama burnunun ucunu göremeyen ferasetli vatandaşlarımız oldukça kaybetmeye mahkumuz. Çünkü arkaplanda din var ve din arkaplandan çekilince geriye sadece gerçeklerin kalmasından korkuluyor.

Arkaplan olarak dini kullananlar bizi öylesine haçlı seferlerine inandırmış ki, çocuklarının malvarlıklarını, torunlarının gavur memleketlerindeki eğitim maceralarını, rüşvet ve yolsuzluk çarkını, metreslerini irdelemek yerine, uydurduğumuz "Kahraman Müslümanı Devirme Çabaları" olarak görüyoruz. Gözümüzün önünde Allah'ın ayetiyle dalga geçselerde, milletin a... koyacağız deselerde Beynimizin uydurduğu gerçeklik bize gerçeklerden daha inandırıcı geliyor.

Arkaplanı din olanın söylemleri bizi yeterince ikna ediyor.