Atatürk’ün dindar yönü de okullarda anlatılsın...

Atatürk’ün dindar yönü de okullarda anlatılsın... DİN
0,0
08.07.2013 12:52:36
A+ A-

 

Atatürk’ünhayatının tüm detayları, öğrencilik yılları, okuduğu okullar, savaş yılları, ders kitaplarında detaylı olarak anlatılıyor ama dindar yönünden hiç bahsedilmiyor. Öğrenciler Atatürk’ün dindar yönünü de bilmeliler ve mutlaka öğrenmeliler.

Atatürk'ün sağlam bir İslam inancına sahip olduğu, çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalarda da açıkça kendini göstermektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz'in yaptığı uygulamaları incelediğimizde de, bunların dinimizin özüne ve Kuran-ı Kerim'de tarif edilenlere uygun olduklarını görüyoruz.

Atatürk'ü dinden uzak ve materyalist bir kişi olarak göstermek isteyenler şunu iyi bilmelidirler ki, Atatürk hayatı boyunca, temelini materyalizmden alan komünizme karşı büyük bir mücadele vermiştir. Bu konuyla ilgili olarak da,'Şurası unutulmamalıdır ki; Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir.'1 talimatını vermiştir.

Atatürk, Kuran'a olan bağlılığını onu 'Kitab-ı Ekmel' yani (En Mükemmel Kitap)8 diye tanımlayarak dile getiriyordu. Dolmabahçe Sarayı ve Çankaya Köşkü'ne hafızları çağırtarak sık sık Kuran okutmuş, ayetler üzerinde incelemelerde bulunmuş ve hafızlarla meal ve tefsir konularında fikir alış verişinde bulunmuştu. Ayrıca Kuran’ın daha iyi anlaşılması için Elmalı Hamdi’ye Kuran’ı tercüme ettirmişti.

Din eğitiminin öneminin de farkında olan Atatürk, bu eğitimin okullarda verilmesi gerektiğini şu sözleriyle ifade etmiştir:Her fert din ve diyanetini, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır. Orası mekteptir. Fakat nasıl ki her hususta yüksek mektep ve ihtisas sahipleri yetiştirmek lazımsa, dinimizin hakikatini tetkik, tetebbu ilmi ve fenni kudretine sahip olacak güzide ve hakiki ulema yetiştirecek yüksek müesseselere sahip olmalıyız.2

Atatürk nasıl bir dindardı, Video:

http://www.dailymotion.com/video/xiwqn7_samimi-bir-dindar-ataturk_news#

http://www.dailymotion.com/video/xq2n02_samimi-dindar-ataturk-ii_shortfilms

Kaynak:

  1. Faruk Şükrü Yersel, Eskişehir Gazetesi, 1926
  2. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c. 2, s. 86 (Atatürk'ün Düşünce Yapısı, G.Tüfekçi, s. 117)" 3. Atatürk'ün S.D. II, 1923, s. 127

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.