Atatürk’ün manevi kızları ve Safiye Ayla Atatürk’ün dindar yönünü anlatıyorlar, Video

Atatürk’ün manevi kızları ve Safiye Ayla Atatürk’ün dindar yönünü anlatıyorlar, Video DİN
0,0
24.07.2013 16:42:49
A+ A-

 

Atatürk yıllarca bize İslam dinininden uzak bir insan olarak tanıtıldı. Oysa Atatürk'ün karşı olduğu İslam ve Kuran değil, bağnazlık, yobazlık ve hurafelerdi. Atatürk dinimizin tamamen hurafelere gömüldüğünü, yobazlar tarafından bozulduğunu fark etmiş bir insandı. Bu yüzden insanların Kuran'ı anlamaları için Kuran'ı Elmalılı Hamdi'ye tefsir ettirdi. Amacı insanların Kuran'ı okumalarını ve anlamalarını sağlamaktı. Çok akıllı ve ileri görüşlü bir insan olduğu için peygamberimizin üstünlüğünü de tam olarak kavramış ve "tüm Müslümanlar peygamberimizin yolundan gitmeli" diyerek ona olan bağlılığını dile getirmişti. Atatürk'ün dindar yönü bize okullarda hiç anlatılmadı, bu yüzden de öğrenemedik. Ama bu yüzyıl Atatürk'ün samimi dindar olduğunun öğrenildiği bir yüzyıl olacak. Bakın manevi kızları ve Safiye Ayla Atatürk'ü nasıl anlatıyorlar:

Atatürkün manevi kızı Sabiha Gökçen Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatıyor:

Atanın elini öpmek üzere yanına girdim. ...
-"Sen dindar mısın" diye sordu?
-"Evet dindarım" dedim. ... Cevabım hoşuna gitmişti.
"Çok iyi, Allah, büyük bir kuvvettir. Ona inanmak lazımdır" dedi. Ve bu konuda uzun uzun izahat verdi.

Atatürkün diğer manevi kızı Ülkü Adatepe anlatıyor:

... Atatürk Ezan dinlemeyi o kadar çok severdi ki, büyük bir huşu içerisinde ezan dinler, her savaşa ellerini Allah'a açıp dua ederek gidermiş." dedi.Atatürk, Ağustos'ta Kocatepeye çıktığı zaman orada şöyle dua ediyor: "Allah'ım senin bana verdiğin fikir ve zeka ile ben bütün planlarımı gerçekleştirdim. Bundan sonrası artık Senin mukadderatın (kaderin)." O, Allah'ına inanan bir insandı. Paşa, Ramazanda Dolmabahçe'de veya Çankaya'da olduğunda anneme "Vasfiye oruç tutuyor musun?" diye sorarmış, annem "tutuyorum" dediğinde çok memnun kalırmış. Bana hastalandığımda dua ettirirdi, kendi de ederdi. Çok iyi hatırlıyorum, tifo geçiriyordum. çok üzülmüş. beni kurtarması için Allah'a dua etmiş. Annesi Zübeyde Hanım da çok dindarmış. Anneme daha 7 yaşındayken Kuran dersi aldırmaya başlamış. Kız kardeşi Makbule hanımın da devamlı namaz kıldığını biliyorum."

Safiye Ayla anlatıyor:

"Annesi Zübeyde Hanım da ablası Makbule Hanım da çok dindar insanlardı. Namaz kılarlardı. Tam dindar bir aile ortamında yetişti. Atatürk de dindar bir insandı. Çok beğendiği Hafız Yaşar vardı. O Kuran okurken gözlerinden yaşlar akardı. Hatta bütün hocaları toplayıp ayetleri okuyup izah ederek incelemeler yapardı. Bana "Allah'ın sana verdiği lütfu unutma ve bununla şımarma, mütevazi ol, daima Allah'a şükret" derdi. Kendisine "Paşam şunu yaptın, bunu yaptın" diyenlere "Bana Allah yardım etti, ben talihli bir insanım" derdi.

Atatürk dindar bir insan mıydı, Video:

 http://video.mynet.com/erkanarkut/Ataturk-dindar-miydi/1365194/

http://video.mynet.com/erkanarkut/Ataturk-un-Islamiyeti-oven-ve-dindarligi-tesvik-ed/1428703/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.