Ateizm versus Engizisyon

Ateizm versus Engizisyon DİN
0,0
23.10.2014 10:12:51
A+ A-

Ateizm engizisyona karşı...

... herhangi bir şey yapabilir mi?

Haberlere sonra geçeriz, önce özetler, yani durum saptamacıkları:

3 tek tanrılı din de, 2010-2015 momenti itibarıyla engizitör durumunda.

Saptamacığın açımlaması:

İsrail üzerinden Musevilik, 1947’den beridir. resmen hem engizitör, hem de faşist (kendini öyle tanımlayan bir anayasalı olduğu için).

1980’de eski SSCB’yi şeyttirmek isteyen ‘neo-con’ Hristiyan ABD, önce Müslüman Talabani’yi var etti. O Talabani örgütü, 2003 ertesinde, ABD’nin düşmanı, Hristiyan engiziyonuna karşı İslam engizisyonu, Hristiyan haçlı seferine karşı cihat oldu.

Aynı ABD, bir de el Kaide’yi şeyttirdi ve o el Kaide’nin 2001’i yaptığı önesürüldü.

Şimdi ise, el Nusra, Hizbullah, IŞİD, Müslüman Kardeşler, Hamas var. PKK’yi ne komünist saydık, ne de Müslüman, alt tarafı oportünist-terörist işte.

Böylelikle, 35 yıl ertesinde yeni bir fay hattı oluştu(ruldu) ve 1.350 yıllık Fas-İspanya ve Filipinler-Endonezya fay hattına yeni hat(çık)lar eklenmiş oldu. Örneğin Sudan ikiye bölündü.

İlginç bir olgu:

Müslüman cihatçılar, Hristiyanlar’ı 10 kere vurdularsa, birbirlerini 100 kere vurdular çoktan.

Ara içtihat:

Alain Minc, 1992 eski Yugoslavya İç Savaş(lar)ı’nda, AB Bosna’ya yardım etmediği için, Avrupa’nın durumunu kuramsal olarak Yeni Orta Çağ ve dolayısıyla yeni engizisyon olarak tanımladı.

Peki, bu arada ve sırada reel ateistler ne yapıyorlardı?

En kalabalık oldukları, dolayısıyla siyasal bir mücadele sürdürebilecekleri Avrupa’nın ortak parlamentosunda Yeşiller’e ve Sosyalistler’e ayakçılık yapıyorlardı. Onyıllardır ABP’unda hristiyan ön başlıklı 10’un üzerinde parti var ama nedense, tüm bu engizisyonlara karşın ateist bir parti değil oluşumu, niyeti ve/ya girişimi bile yok henüz ortada.

Soruyu başka bir biçimde soralım:

... herhangi bir şey yapabilmiş mi?

Bir durum saptaması daha:

Aslına bakılırsa, ilk ateistlerin engizisyon nedeniyle Hristiyan papazların içinde çıktığı söylenir. Tabii bir de, insanların günah çıkarmasının da herhangi bir papazı sonunda ateist yapabileceği söylenir. Yani sorun, insanların günahlarında, suçlarında, ayıplarında...

Ama henüz papa öldüren ya da buna teşebbüs eden bir papaz çıkmadı ortaya.

Soruyu başka bir biçimde soralım:

Peki bir ateist, kendi günahlarına, ayıplarına, suçlarına karşı ne yapar, ne yapabilir, ne yapmalı?

Soruyu yine başka bir biçimde soralım:

Peki, ateistler tek tanrılı dinlerin engizisyonlarına,  günahlarına, ayıplarına, suçlarına karşı ne yapabilirler?

Herhangi bir şey yapabilirler mi?

Kaçabilirler mi?

Bir komün veya yeni bir ülke kurabilirler mi?

Onların eylemlerini ve yıkımlarını engelleyebilirler mi?

Savaşabilirler mi?

Kazanabilirler mi?

Yoksa, eski SSCB’de ve 1949 ertesiki Çin’de olduğu gibi, kendi ateist engizisyonlarını mı yaratırlar?

Gelelim Türkiye’ye:

3 askeri darbe ve üzerine 3 neo-liberalizm dalgası, 55 yılda TC’nin laik 1. Cumhuriyet’ini gömdü. Sevgili alaturka müminlerimiz şeriatı beceremediler. Onun yerine bizi Hristiyan ve yeni haçlı seferci ABD’nin sömürgesi yaptılar. Şu anki moment budur. Bir de Müslümanımsı Türkler, Müslüman Araplar’ın veya Müslüman Kürtler’in TC topraklarında yıkım yapmasını seçemez durumda kaldılar.

Müslümanlar’ımızı geçelim:

Sevgili alaturka ateistlerimizin temelde kavramlaştırma hataları var:

Düşmanlarının yaptığı hataya düşüp, laikliği ateizm sandılar. Oysa o laik sayılan orduda, yemeklerde günde 3 öğün, yemeği verdiği için Tanrı’ya şükrederler. Dikkatinizi çekerim: Tanrı, Allah değil: Bu insanı nasıl laik yapıyorsa.

Son 15 yıldır internette epeyi alaturka ateist forum mevcut. Oradaki tartışmalarda, insanların ateizmle, deizm gibi diğer durumları aynı sandığını ve bir de, ateizmin zorluğunu kavrayamadıklarını gözledim.

Gelelim ateistlerin diğer hatalarına:

Bir: Müslümanlar’ın saçma sapan sorularını Müslümanlar yanıtlasın ki zaten absürd-ötesi yanıtlarını tarikat hocaları veriyor.

İki: Ateizm, kendisi marjinal konumda olduğu için, onun diğer siyasal marjinal düşüncelerle, örneğin anarşizmle, anti-nasyonalizmle, nihilizmle, anti-faşizmle, vd karşılaşması, çatışması ve hesaplaşması (ama işbirliği değil) gereği doğuyor. Yani, yanıt verilecek sorular, düşmanlarınki değil, olası / potansiyel müttefiklerin soruları. Örneğin, ulusalcı bir ateistin şu soruyu sorabilmesi uygun olurdu: Yahu tamam, bu şavalak şeriatçı-laik kırması cumhuriyet kendi kendine tasfiye oldu ama bu, kısa, orta ve uzun vadede ateizme nelen getirir ve ondan neler götürür acaba? Neden bu hiç düşünülmüyor?

Üç: Tüketici küçük burjuva yaşamı da, en az tek tanrılı dinler kadar engizitördür, yani kendinden olmayana yargısız infaz yapar. Yani ateizm, oldukça geniş kültürel bir panoramanın bir dilimidir yalnızca.

Evet sevgili alaturka ateistler, şeriatı bile beceremeyen alaturka müslüman engizisyon kapınızı çaldı değil, kapıyı kırıp içeri girdi bile, ne yapacaksınız?

Fıkradaki gibi, tuvalet kağıdı olmayın haa, tarihin ne kuburunu, ne de kabirini temizleyemez tuvalet kağıdı haliniz...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.