Ayşe Kulin’in Kuran’ın özüne dönülmesini istemesinde ne var?

Ayşe Kulin’in Kuran’ın özüne dönülmesini istemesinde ne var? DİN
0,0
02.05.2014 17:37:47
A+ A-

 

Geçtiğimiz gün Ayşe Kulin’in yaptığı açıklamalar basına skandal olarak yansıtıldı.

Peki Ayşe Kulin ne diyor?

Adamın biri kitap yazmışsa alıp okumazsın, kınarsın. Adamı öldürmeye çalışmak neden? Kuran'ı yeniden yorumlamak lazım, çok kavram esas anlamından kaydı, öz gitti. Ben bu değişikliği laikler yapamazlar, dindar insanlar yapar diye düşündüğüm için AK Parti iktidara gelince dine bir ferahlık gelecek zannetmiştim ama olmadı.

 “İslam’da değişiklik yapılması zorunlu” Mevcut yaklaşımlarla İslam devam edemez. Kendini tamamen terör örgütü görüntüsüne sokuyor. Birisi bir kitap yazıyor ya da terbiyesiz bir karikatür yapıyor, reaksiyon çok fazla oluyor.

Aslında Ayşe Kulin sözlerinde son derece haklı, fakat ifade ediş şekli doğru değil. Burada bahsettiği gerçek İslam değil, yobazların tüm dünyaya empoze ettikleri İslam. Bu yüzden “Kuran’ı yeniden yorumlamak lazım” dememeli, “Kuran’ın özüne dönmeliyiz” demeliydi. Kuran’da adam öldürmek yok. Tek bir kişiyi haksız yere öldürürsen tüm dünyayı öldürmüş hükmünde oluyorsun. Kuran’da terör yok, saldırma yok, baskı yok, nefret yok, kin yok. Kuran’da daima barış, sevgi, şefkat ve merhamet var. Diğer dinden insanlara bile merhametle yaklaşma var. Dolayısıyla Radikal İslamcıların çıkardıkları isyanı, uyguladıkları terörü, intihar bombacılarını gerçek İslam’la bağdaştırmak, gerçek Kuran’a bağlamak son derece yanlıştır. Kuran kadınları baş tacı edip kollarken yobazlar kadınları yerin dibine sokar. Yobazların uydurdukları binlerce hurafe İslam dininin tüm dünyada çok yanlış tanınmasına neden olmuştur. İslam’a en büyük zararı yobazlar vermiştir.

Kuran'da terör ve insan öldürme kesinlikle yoktur:

Bu nedenle, İsrailoğulları?na şunu yazdık: Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan birçoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır. (Maide Suresi, 32)

Ayrıca Ayşe Kulin “AK parti gelince dine bir ferahlık gelecek zannetmiştim ama olmadı” demiş. Dinde ferahlık ancak Mehdi ile olur. İsterse bütün kaynaklara bakabilir, Tevrat’ta da, Kuran’da da, İncil’de de, hadislerde de böyle geçer. İncil’de Faraklit, su testisini taşıyan adam diye geçer. Kova burcunun adamından bahsedilir. Bu yüzyıl Kova burcunun yüzyılı. Tevrat’ta da adaleti, barışı, huzuru sağlayacak kişi Şiloh yani Hz. Mehdi’dir. Peygamberimizin hadislerinde ahir zamanda gelip huzuru sağlayacak olan Hz. Mehdi’den çok detaylı bahsedilir. Dolayısıyla çözüm Hz. Mehdi ve İsa Mesih’tir. Bu iki kutlu şahıs yaşadığımız bu dönemde dini aslına çevirecek, herkesi Kuran’ın aslına döndürecektir. Dolayısıyla Ayşe Kulin’in beklediği huzuru ve ferahlığı sağlayacak kişi Hz. Mehdi ve ona tabi olacak olan Hz. İsa’dır.

İman edenlerin Efendisi (a.s) der ki: "... İMAM (HZ. MEHDİ  NEYİN DOĞRU NEYİN YANLIŞ OLDUĞUNU DAHA İYİ BİLİR. KÖTÜ HÜKÜMLERİ ÜZERİNİZDEN ALIP ATACAKTIR. (HZ. MEHDİ TEHLİKELERİNİZİN ÖNÜNÜ KESECEK VE ADALETSİZ YÖNETİCİLERİNİZİ BERTARAF EDECEK VE DÜNYAYI DÜRÜST OLMAYANLARDAN TEMİZLEYECEKTİR. HAKKANİYET İLE HAREKET EDECEKTİR VE SİZİN ARANIZDA İNSAFLI BİR ADALET TERAZİSİ KURACAKTIR... Beklerseniz, ödüllendirileceksiniz ve sizin haksızlığa uğratılmanızın intikamını alacak olanın ve HAKLARINIZIN KURTARICISI OLANIN, O OLDUĞUNU KESİNLİKLE ANLAYACAKSINIZ. Gerçekten Allah adına yemin ederim ki, doğrusu Allah dindar olan ve iyilikte bulunan kişilerle birliktedir." 1

Kıyametin kopması için zamanda sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa Allah benim Ehl-i Beyt'imden bir zatı gönderecek yeryüzü zulümle dolduğu gibi, O YERYÜZÜNÜ ADALETLE DOLDURACAK.2

Kaynaklar:

http://hzmehdias.blogspot.com/


1.(Kitab-ül Gaybet, [Bihar-ul Envar, cilt 51], Ansariyan Yayıncılık, derleyen: Muhammed Bakır el-Meclisi, İran-Kum, 2003, s. 182)

2.(Sünen-i Ebu Davud, 5/92)

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.