Barış Treni

Barış Treni DİN
5,0
13.01.2014 20:32:15
A+ A-

Bencillik kapitalist ve modernist insanlığımızın hızla yayılan bir hastalığı...Bunu önlemek için bir diğeriyle, yani tırnak içinde ötekiyle,  barış içinde yaşamayı öğrenmek gerekiyor.

Hakikati anlamak;  benliğin, birliğe doğru gittiğini ve bir bütünün parçası olduğunu idrak edebilmekte yatıyor.

Herkes bireysel düşündüğünde ve bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın kafasında olunduğunda, adalet terazisindeki denge kendiğinden bozuluyor. Kainatın dengesi de böyledir !  Birileri aç kalıyorsa, birileri çok yediğindendir, birileri fakirse, birileri fazla zengin olduğu içindir, birileri adaletsizlikten yakınıyorsa, adaleti bozanlar vardır.  Ne yazık ki Allah dengeyi bozanların dengesini bozuyor...

Dünyadaki tüm olumsuzlukların ve yolunda gitmeyen işlerin sorumlusu, insanlığın tamamıdır. Ben tek başıma ne yapabilirim ki demeden işe koyulmanız gerekiyor.

Kendi milleti üstünden, üstünlük kurmak kadar gereksiz bir şey daha varsa, o da kendi mezhebi üstünden üstünlük kurmaktır. Tevhidden ve İslamın özünden bihaber müslümanlar olduğu sürece, İslam, sınırlı,sınıflı  ve cahiliye döneminde yaşanan atalar dini kadar yozlaşmaya mahkum olacak, oysa birleşip büyümek var !

İslamı daha geniş coğrafyalara yaymaya çalışmaktan önce, İslam'ın bazı kesimlerce tükaka, bazı kesimlerce de putlarla çevrilmiş bir atalar dini olmadığını anlatmak gerekiyor. İnsanların, islam'ın bir tür hayata bakış penceresi, bir fikir, bir felsefe olarak görebilmesi ve hayatlarına bu dinin güzelliklerini ilmek ilmek dokuması gerekiyor.

Nereden başlanmalı?

Önce kendinlen başla ey insan !  Kendini tazele, özüne dön. Öz nedir araştır. Oku ! Eğer müslümanım diyorsan, oku ile başlayan bir kitaptan muafsın, oku ! Hayatı, insanları, kuranı ve kendini oku !

Eğer islam'ı reddediyorsan,  sen de oku.  İslamı reddetmeden önce, kulaktan dolma bilgilerle değil de anlayarak  Kuran'ı oku ve öğren, zarar görmezsin emin ol.

İslam barış dinidir. İslam sınırların, sınıfların, hiyerarşinin olmadığı, herkesin eşit koşullarda olduğu bir yaşamı idealize eder.

İslam ne Suudi Arabistan'daki zenginlerin dinidir, ne de kafa kesen, kadınları taşlayan zihniyetin dinidir. Muhammed cübbe giyiyor diye cübbeyle dolaşmak ne denli abestse, islamı böyle bir din diye milleti aldatmak da abesttir. Allah ile aldatanların toplumdan ayıklanması ve islam'ı,  kitleleri korkutmadan yaymak gerekir .

İslam büyük bir devrim getiren Muhammed'in getirdiği dindir.  Yozlaşan yaşam koşulları ve toplum içindeki yaşam standartlarındaki farklılıkların baş gösterdiği bir dönemde açığa çıkmıştır. " Kölelere özgürlük "diye bağıran bir oluşumdur İslam. "Kenz etmeyin, infak edin" diyen bir fikirdir İslam.  Paylaşın diyen bir sevgi dinidir İslam.

Birlik için, birlikte hareket edelim. Ötekileştirmeden birleşelim ve büyüyelim sevgiyle. Bencilliklerden uzaklaşalım ve yaklaşalım birlik yoluna.

Kafalardaki yanlış İslam inanışını yıkıp, bu güzel dini özüne döndürelim. Pekala uzlaşıp ortak bir paydada yollar kesişir ve iç içe geçen insanlar fikir alışverişiyle birbirini daha iyi anlayabilir. İnanıyorum... Bir gün barış treni, İslam sayesinde dünyayı gezecek... İnanıyorum !

Selam ve selam ile...

Seda Subaşı

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.