“Baş açık Kuran okunmaz” diye bir şey yok!

“Baş açık Kuran okunmaz” diye bir şey yok! DİN
0,0
02.08.2013 16:32:12
A+ A-

 

İnsanların Kuran'dan uzaklaşmasının en önemli sebeplerinden biri yobazlardır. Yobazların saldırgan tavırları, arka arkaya dizdikleri aşılmaz kuralları yüzünden insanlarımız Kuran'dan hep uzak yaşadılar. "Yok Kuran'a dokunulmaz, Kuran yukarıya asılır, ele alınmaz." Eğer bir kadın Kuran okuyacaksa kurallar daha da içinden çıkılmaz hale sokuluyor. Önce abdest alacaksın, sonra başını kapatacaksın, sonra Kuran'ı rahleye koyacaksın sonra okuyacaksın, zaten yobazlara göre okusan da anlayamazsın, bu yüzden okumanın bir anlamı yok.

İşte yobazların koydukları bu kurallar yüzünden kimse rahatça eline Kuran'ı alıp okuyamaz oldu. Nerden çıkartıyorlar bu kuralları? Kuran'da "Kuran başı kapalı okunacak, önce abdest alınacak, üst baş tamamen örtülü olacak" diye bir ayet var mı, yok. Alırsın Kuran'ı eline, dilediğin yerde okursun, başucuna koyarsın, yatarken okursun, yolda, seyahatte, otobüste, uçakta okursun. İstediğin saatte istediğin yerde okursun. Sabah uyanır uyanmaz okursun, gece yatmadan okursun. Hiç kimse karışamaz, kimse kural koyamaz.

Allah Kuran'ı biz okuyalım, ayetleri düşünelim, hikmetlerini anlayalım ve hayata geçirelim diye gönderdi. Evimizde duvara asıp uzaktan bakalım diye değil. Allah birçok ayetinde Kuran'ı derin derin düşünmekten bahsetmiştir. Demek ki Kuran'ı Türkçe okuyacağız, anlayacağız ve üzerinde düşünüp hayata geçireceğiz. Bu yüzden bırakın artık bu yobazların kurallarını. İnsanlar Kuran'ı artık rahatça ellerine alsınlar, diledikleri gibi kendilerine indirilen bu hikmetli ayetleri okusunlar. Düşündükçe akılları açılsın, ruhları tertemiz olsun, kalpleri aydınlansın, Allah üzerlerindeki ağır yükleri alsın. Bırakın artık insanlar kendilerine indirilen  kitaplarını özgürce, diledikleri gibi okusun.

Böylece Biz onu, Arapça bir Kur'an olarak indirdik ve onda korkulacak şeyleri türlü şekillerde açıkladık; umulur ki korkup-sakınırlar ya da onlar için düşünme (yeteneğini) oluşturur. (Taha Suresi, 113)

Onlar, yine de o sözü (Kur'an'ı) gereği gibi düşünmediler mi, yoksa onlara, geçmişteki atalarına gelmeyen bir şey mi geldi? (Mü'minun Suresi, 68)

Öyle olmasa, Kur'an'ı iyiden iyiye düşünmezler miydi? Yoksa birtakım kalpler üzerinde kilitler mi vurulmuş? (Muhammed Suresi, 24)

Andolsun Biz Kur'an'ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı? (Kamer Suresi, 17)

Kaynakwww.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.