Bayram hesaplaşması

Bayram hesaplaşması DİN
0,0
06.10.2014 17:37:14
A+ A-

BAYRAM HESAPLAŞMASI
 
Malumunuz üzere sosyal medyada Leman Sam`ın Kurban Bayramıyla alakalı verdiği mesajı okumuşsunuzdur. "Benim için İSİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır."
Bu yazdığı tweet bazı kesimler tarafından (doğal olarak) tepkiler toplamaya başladı. Taraflı tarafsız herkes bu tweet üzerine yorumlar yaptı. Yalnız dikkati çeken açıklamaları her zamanki gibi hükümet cephesinden Bülent Arınç yaptı. "Zavallı, iffeti yozlaşmış, edepten yoksun..." ifadelerini kullandı. Bir başbakan yardımcısı olarak yaptığı bu talihsiz açıklamaları tasvip ettiğim de söylenemez.
Bunun üzerine bir diğer dikkat çeken açıklamayı da milletvekili Gökçen Özdoğan Enç yaparak, bir ayetle cevap verdi. "Kesilen kurbanların kanları bana ulaşmaz fakat sizin takvanız bana ulaşır..." Oysa ki bu açıklama öyle bir lanse edildi ki sanatçı Leman Sam hedef tahtasının üzerine oturtuldu adeta. Üzerinden atıp tutulan salvolar da cabası...
Gelin Antalya milletvekilinin dediği ayetin devamına bakalım. "Onların etleri de, kanları da Allah`a asla ulaşmaz. Fakat sizin sizin takvanız O`na ulaşır. Onları size bu şekilde boyun eğdirir ki sizi hidayete erdirdiği için Allah`ı yücelterek anasınız. Güzel düşünüp güzel davrananlara  müjde ver."
Büyük dilbilimci Ragıp El İsfehani`ye göre bu kök "doluya ulaşmak manasına geldiğinden Allah`a yaklaşma babındadır. Ve dolaylı olarak Allah dışındaki tüm ilahlardan uzaklaşma anlamı kazanır. Yani insanlığın kaderine yön veren Allah dışındaki tüm totemleri reddetme, onların siyasi, ekonomik, politik ve felsefi dayatmalarından uzaklaşmak suretiyle Allah`a yaklaşmak. Kurban kelimesinin politik anlamı bu şekildedir.
Kurban kelimesi Arapça`da kurb kökünden mastardır. Bu kökten türemiş meşhur bir kavrama sahibiz. Akraba kavramı. . . Kur`an`ı yapısı gereği ayetin devamıda kurba eyleminin uygulanış biçimini tarif etmektedir. Yani halka yardım etme, sermaye yığmaktan kaçınma, Allah yolunda harcama gibi bir bütünlük göze çarpmaktadır.
Kurban`ın hayvan kesmek olduğu iddiasını besleyen surelerden birinin de kevser suresi olduğu iddia edilir. Surenin ikinci cümlesinde "fe salli rabbike venhar" ifadesi Rabbin için namaz kıl ve kurbanı kes biçiminde yorumlanır. Bu çeviri kesinlikle bir katliamdir. Gelelim venhar kelimesine. Venhar, nahr kökünden türemiş bir kelime olup, boğazına bıçak dayanmış devenin göğsünü ileri attırması manasına gelir. Yani bir işi göğüslemektir. Ama vatandaş kalkmış, bıçağı dayama kısmını almış ve olmuş sana hayvan gırtlaklamak...
Hz. Muhammed`in hayatı boyunca vukuu bulmamış bir uygulama olması sebebiyle dindışıdır. Çoğu islam ülkesinde böyle bir uygulama yapılmamaktadır.
Ülkemizde hala Kur`an-ı Kerim`in tam manasını kavrayamamış inanlar olduğunun kanısındayım. Geçen ayetler o kadar suistimal edilmiş, kimin çıkarına uygun olacak şekilde yorumlanmış ki... Bu konu hakkında belirli bir kesmin sesini çıkarmaması da açıklanacak türden değil. Günümüz rant dünyasında da buna şaşmamak gerekir heralde...
(Not: Kaynakça olarak bilgilerine başvurduğum sevgili Eren Erdem`e teşekkürü borç bilirim.)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.