Bazı kısa sûrelerin anlam olarak çevirileri (mealleri)

Bazı kısa sûrelerin anlam olarak çevirileri (mealleri) DİN
5,0
30.08.2015 12:57:42
A+ A-

İnşirâh Sûresi:

[Her sûre Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla başlar. aa.]

1. Ey Muhammed! Senin gönlünü açmadık mı? 2-3. Belini büken yükünü üzerinden almadık mı? 4. Senin şânını yükseltmedik mi? 5. Elbette güçlükle berâber şüphesiz bir kolaylık vardır. 6.Gerçekten, güçlükle berâber bir kolaylık vardır. 7. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine giriş. 8.Ve ümit edeceğini yalnız Rabbinden iste.

Kâria Sûresi:

1.Gürültü koparacak olan, 2.Nedir o gürültü koparacak olan? 3. O gürültü koparacak olanın ne olduğunu sen bilir misin? 4. O gün insanlar, ateş etrafında çırpınıp dökülen pervaneye dönecekler. 5. Dağlar, atılmış renkli yüne benzeyecekler. 6-7. Ama tartıları ağır gelen kimse hoş bir hayat içinde olacaktır. 8. Tartıları hafif gelenler ise, 9. Onların yeri bir çukurdur. 10. O çukurun ne olduğunu sen bilir misin? 11. O, kızgın bir ateştir.

Tekâsür Sûresi:

1-2. Çoğunluk olmak iddianız sizi o kadar meşgul etti ki mezarları ziyaretle oradakileri de sayacak kadar oldunuz. 3. Hayır; öyle olmayın; yakında bileceksiniz. 4. Hayır; gözünüzü açın; yakında bileceksiniz. 5. Dikkat edin, şâyet yaptığınızın sonucunu kesin olarak bir bilseniz! 6. And olsun ki, cehennemi göreceksiniz. 7. And olsun ki onu gözünüzle kesin olarak göreceksiniz. 8. Sonra o gün, size verilmiş olan her nimetten sorguya çekileceksiniz.

Asr Sûresi:

1. İkindi vaktine and olsun ki, 2. İnsan hiç şüphesiz hüsran içindedir. 3. Ancak inanıp yararlı iş işleyenler, birbirlerine gerçeği [Hakkı, hakikati -aa.-] ve sabırlı olmayı tavsiye edenler bunun dışındadır.

 

Kaynak: Kur'ân-ı Kerîm ve Türkçe Anlamı (Meâl), Hazırlayanlar: Dr. Hüseyin Atay ve Dr. Yaşar Kutluay ( Hasan Hüsnü Erdem ve Yusuf Ziyaeddin Ersal'ın nezâreti altında); Redaksiyon Komitesi: Mahir İz, Osman Keskioğlu, M.Ziya Bilgin, Mahmut Öğütçü (Bu mealin ikinci baskısı Doç. Dr. Hüseyin Atay, Doç. Dr. Mehmet Hatipoğlu, Osman Keskioğlu'ndan kurulu komisyon tarafından  tekrar gözden geçirilmiştir.); Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, İlk Baskı:1961; yararlanılan: 15. Baskı, Ankara-1988)

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.