Bazı Kur'an âyetlerinin anlam olarak çevirileri (mealleri) (9)

Bazı Kur'an âyetlerinin anlam olarak çevirileri (mealleri) (9) DİN
5,0
09.09.2015 18:00:05
A+ A-

"Kanınızı dökmeyin, birbirinizi yurdunuzdan sürmeyin diye sizden söz almıştık, sonra bunu böylece kabul etmiştiniz, buna siz şâhidsiniz." (Bakara 2/84)

"Sonra siz, birbirinizi öldüren, aranızdan bir takımı memleketlerinden süren, onlara karşı günah ve düşmanlıkta birleşen, -onları çıkarmak haramken- size esir olarak geldiklerinde fidyelerini vermeye kalkan kimselersiniz. Kitâbın bir kısmına inanıp, bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Aranızda böyle yapanın cezâsı ancak dünyâ hayâtında rezil olmaktır. Âhiret gününde de azâbın en şiddetlisine onlar uğratılırlar. Allah yaptıklarınızdan gâfil değildir." (Bakara 2/85)

"Onlar âhiret karşılığında dünyâ hayâtını satın alan kimselerdir; bu yüzden azâbları hafifletilmez; onlar yardım da görmezler."(Bakara 2/86)

"And olsun ki, Mûsâ'ya Kitab verdik, ondan sonra ardarda peygamberler gönderdik. Meryem oğlu Îsâ'ya belgeler verdik, onu Rûhü'l-Kudüs'le destekledik. Size bir peygamber nefsinizin hoşlanmadığı bir şey getirdikçe, büyüklük taslayarak, bir kısmını yalancı sayıp, bir kısmını öldürür müsünüz?" (Bakara 2/87)

" 'Kalplerimiz perdelidir' dediler; hayır, Allah inkârlarından dolayı onları lânetlemiştir. Onların pek azı inanırlar." (Bakara 2/88)

"Onlara, 'Allah'ın indirdiğine inanın' denildiğinde 'Bize indirilene inanırız' deyip ondan sonra gelen Kur'ân'ı inkâr ederler; Halbuki o, ellerinde bulunan Tevrât'ı tasdik eden hak bir Kitâb'dır. Onlara 'Eğer inanıyor idiyseniz niçin daha önce Allah'ın peygamberlerini öldürüyordunuz?' diye sor." (Bakara 2/91)

"De ki, 'Eğer âhiret yurdu Allah katında başkalarına değil de yalnız size mahsus ise ve eğer doğru sözlü iseniz, ölümü dilesenize!" (Bakara 2/94)

"Bunu, önceden işlediklerinden ötürü, asla dilemeyeceklerdir. Allah zâlimleri bilir." (Bakara 2/95)

"And olsun ki, onların hayâta diğer insanlardan ve hatta Allah'a eş koşanlardan da daha düşkün olduklarını görürsün. Her biri ömrünün bin yıl olmasını ister. Oysa uzun ömürlü olması onu azabtan uzaklaştırmaz. Allah onların yaptıklarını görür." (Bakara 2/96)
 

Kaynak: Kur'ân-ı Kerîm ve Türkçe Anlamı (Meâl), Hazırlayanlar: Dr. Hüseyin Atay ve Dr. Yaşar Kutluay ( Hasan Hüsnü Erdem ve Yusuf Ziyaeddin Ersal'ın nezâreti altında); Redaksiyon Komitesi: Mahir İz, Osman Keskioğlu, M.Ziya Bilgin, Mahmut Öğütçü (Bu mealin ikinci baskısı Doç. Dr. Hüseyin Atay, Doç. Dr. Mehmet Hatipoğlu, Osman Keskioğlu'ndan kurulu komisyon tarafından  tekrar gözden geçirilmiştir.); Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, İlk Baskı:1961; yararlanılan: 15. Baskı, Ankara-1988)

 

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.