Bediüzzaman Hz. Mehdi’nin çıkacağı şehirle ilgili rivayetlerin farklı olmasına açıklama getirmiştir

Bediüzzaman Hz. Mehdi’nin çıkacağı şehirle ilgili rivayetlerin farklı olmasına açıklama getirmiştir DİN
0,0
22.12.2013 00:35:54
A+ A-

 

Tüm dünyaya barış, huzur, adalet ve bereket getirecek olan büyük kurtarıcı Hz. Mehdi hangi şehirden çıkacak? Bu insanların en çok merak ettiği sorulardan biri. İslam âlimleri bu soruya hep farklı açıklamalar getiriyorlar. Hz. Mehdi’nin Medine, Horasan, Kudüs, Şam ve İstanbul’dan çıkacağına dair birçok rivayet var. Ancak peygamberimizin ve İslam âlimlerinin Hz. Mehdi’nin, Hz. İsa’nın ve Deccal’in çıkacağını söyledikleri üç şehir var: Şam, Kudüs ve İstanbul.

Peygamberimiz birçok hadisinde Hz. Mehdi’nin Konstantiniyye’yi manevi olarak feth edeceğini şöyle bildirmiştir:

Allah Teala onun (Mehdi’nin) elindeki Konstantiniyye'nin manen fethini müyesser (kolay) kılar.(Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, 56)

Hz. Mehdi’nin İstanbul’dan çıkacağına dair ilgili videoyu bu linkten seyredebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=CrY-eWkSfBc

Bediüzzaman da son saltanat ve Halifeliğin merkezi İstanbul'da olduğu için Hz. Mehdi ile ilgili olayların da bu şehirde gerçekleşeceğini bildirmiştir. Bu konudaki farklı görüşleri de Risale-i Nur’da şöyle açıklamıştır:

“Şimdi, Hz. Mehdi gibi eşhasın (şahısların) hakkındaki rivayatın (rivayetlerin) ihtilafatı (farklılıkları) ve sırrı şudur ki: Ehadisi tefsir edenler (hadisleri açıklayanlar), metn-i ehadisi tefsirlerine (hadis metinlerindeki açıklamalarına) ve istinbatlarına (gizli manaları meydana çıkarmalarına) tatbik etmişler (uygulamışlar). Mesela: MERKEZ-İ SALTANAT o vakit Şam'da veya Medine'de olduğundan, vukuat-ı Hz. Mehdiyye veya Süfyaniyye'yi (Hz. Mehdi ve Süfyan ile ilgili olayları) MERKEZ-İ SALTANAT civarında olan Basra, Kufe, Şam gibi yerlerde tasavvur (düşünerek) ederek öyle tefsir etmişler (açıklamışlar).”(Sözler, s. 359)

Peygamberimiz'in hadislerini açıklayan İslam alimleri, o dönemlerde saltanatın merkezi Basra, Şam, Kufe gibi yerlerde olduğu için Hz. Mehdi ile ilgili olayların bu civarlarda gerçekleşeceğini düşünmüşlerdir. Ancak Bediüzzaman, son saltanat ve Halifeliğin merkezi İstanbul'da olduğu için Hz. Mehdi ile ilgili olayların da bu şehirde gerçekleşeceğini bildirmiştir. Değerli İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi bu ifadelerle, ahir zaman ile ilgili rivayet ve açıklamaların daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.