Ben gencim, istediğim gibi yaşarım diyenlerden misin...

Ben gencim, istediğim gibi yaşarım diyenlerden misin... DİN
0,0
04.03.2013 15:31:02
A+ A-

Bu çarpık mantığı taşıyan o kadar çok insan var ki. Televizyonlarda, filmlerde, dizilerde hep insanlara gençken dinin yaşanmayacağı telkin ediliyor. Dindar olmayan bir anne ve babada aynı bu mantıkta olup çocuklarını böyle yetiştiriyorlar. Çocuk dinle ilgili en ufak bir soru sorsa, namaza başlamak istese, Kuran okusa hemen “daha çok gençsin, bırak şimdi bunları, hayatını yaşa, aptallık etme. Yaşlanınca hepsini yaparsın, böylece hem hayatını yaşamış olursun, hem de ahiretini kurtarırsın.” diyorlar. Peki böyle yaparak kimi kandırıyorlar, haşa Allah’ı bu kadar sığ bir mantıkla kandırabileceklerini mi sanıyorlar?

Onlar böyle düşünüp dünya hayatına dalmışken Allah’ta onları sürekli uyarıyor. Onlara insanlar gönderiyor, onların ağzıyla anlatıyor. Televizyonlardan sesleniyor. İnsanlar böylece tüm konuları öğreniyorlar. Namaz kılmaları gerektiğini, tüm ibadetleri, Allah’a kul olarak yaşamaları gerektiğini biliyorlar. Ve bu tebliğ hiç durmaksızın devam ediyor. Böylece insanların hiçbir bahanesi kalmıyor. Her insan Allah’ın karşısında durduğunda gözleri “ben gördüm”, kulakları “ben işittim”, bedeni de “ama ben hiçbir şey yapmadım” diyecek. Orada insan kendi bedeninin konuştuğuna şahit olacak. Böylece eğer o insan Allah tarafından cehenneme konacaksa bunu gerçekten haketmiş olacak. Ve hayatı boyunca Allah’ı kandırdığını düşünerek yaşayıp böyle bir sonla karşılaşacak.

Sonunda oraya geldikleri zaman, işitme, görme (duyuları) ve derilerikendi aleyhlerine şahitlik edecektir. (Fussilet Suresi, 20)

Kendi derilerine dediler ki: "Niye aleyhimizde şahitlik ettiniz?" Dediler ki: "Herşeye nutku verip-konuşturan Allah, bizi konuşturdu. Sizi ilk defa O yarattı ve O'na döndürülüyorsunuz." (Fussilet Suresi, 21)

Bildiğiniz gibi her evde Kuran var. İnsanlar bütün kitapları okuyorlar, gazeteleri okuyorlar. Gazetedeki ilanlara varıncaya kadar okuyorlar, ama Kuran’a gelince sayfasını dahi açmak istemiyorlar. Hiç merak da etmiyorlar. Şimdi bunun hesabı tabii ki sorlacaktır. Çünkü her insan Kuran’ın kendisine gönderildiğini, oradaki her ayetten sorumlu olduğunu bilir. Ama kendilerince kurnazlık yapıyorlar diyorlar ki; “Şimdi ben gencim. İstediğim gibi güzelce bir yaşayayım. Sonra 60-70 yaşına gelince öleceğime yakın, zaten dünyadan da zevkimi aldığım için birden bir tevbe ederim. Hemen İslam’a girerim. Yani İslam’ı yaşamaya başlarım. Allah da buna inanır.” İşte böyle Allah’ı haşa kandırmanın son derece kolay olduğu kanaatinde zaten. İnsanlar haşa Allah’ı yaşlı bir ihtiyar olarak görüyorlar. Bir ağlar, bir şey yapar, birden tevbe eder. Allah’ta kabul eder zannediyorlar. Halbuki Allah, Peygamberimize “sen onları affetsen de ve onlar için 70 kere Allah’tan af dilesen de Allah onları affetmez” diyor. Allah’ı insanlar anlamıyorlar. Rahatça kandırılabileceklerini zannediyorlar. Sanki insanların bu kurnazlığını, son derece ilkel mantıklarını Allah bilmiyor.

İşte böyle bir insan nerdeyse 60 yıl boyunca kendini kurnaz zannediyor, haşa Allah’a oyun oynadığını düşünüyor. 60 sene Allah’la mücadele veriyor, nefsini eğlendiriyor, Allah’ı unutuyor. 70. senede haşa “ben Allah’ı kandırırım” diyor. Ama Allah insanların bildiği gibi değil. Onların küçücük aklını yaratan da Allah’tır. O tuzağın kurulmasını sağlayan da Allah’tır. Ve ondan intikam alacak olan da Allah’tır. Allah onu bilmez mi onun ne anlama geldiğini? Çünkü 60 yıllık bir vicdanla adam zaten “ben samimiyetsizim” diyor. Ortada tasarlanmış bir durum var. Yani böyle düşünen insanlar bu suçu tasarlayarak işliyorlar. İşte bu suç Allah tarafından sorulacaktır. Allah’ın hiçbir insanın ibadetine ihtiyacı yoktur. Tüm kainat onun önünde eğilir. Ama Allah insanların vicdanını görmek istiyor ve kendine göstermek istiyor. Allah zaten kimin yapıp, kimin yapmayacağını da biliyor. Böyle bir oyuncu Cennette de aynı oyunu oynamaya kalkmaz mı Müslümanlara? Bu vicdanda olan bir insan Cennette olduğunu düşünün, nasıl olur böyle bir ortam? Dolayısıyla Allah böyle insanları, Allah’ın kendi dilemesi dışında cennete koymaz. Allah yüksek vicdana sahip insanları cennete koyuyor. Son derece vicdanlı, dürüst, akılcı, Allah’a tam teslim olmuş, Allah’ı dürüstçe seven, Allah’ın sanatını dürüstçe anlayan, hayatını dünyada da Allah’a adayan insanları cennetle ödüllendiiriyor. Dolayısıyla böyle çarpık mantıklar sakın sizi kandırmasın, şeytan dünyaya dalanlarla birlikte olup gerçek hayatın ahiret olduğunu sakın size unutturmasın.

Kaynak: http://birgo.mynet.com/dunya-hayatinin-gercegi

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.