Bilimin dayandığı temel : Kuran

DİN
0,0
11.04.2014 22:46:45
A+ A-

Üniversitenin en büyük amfisinde, bir profosör, karşısındaki kalabalık öğrenci kitlesine hitap ediyordu. Yaklaşık yarım saattir gayet sakin jest ve mimiklerle "Temel yaşam teorisi" adlı dersi işliyordu.

Kalın çerçeveli gözlüklerinin arkasında duran gözlerinde insanı hayrete düşüren bir parlaklık vardı. Yüzü yer yer çizgilenmiş saçlarının şakakları beyazlamış, zayıf yaşlıca bir adamdı.

Tam anlamıyla hakim olduğu konunun detaylarını anlatırken yer yer masanın üstüne duran garip simgelerden yararlanıyordu.

"Big bang büyük patlamadır çocuklar. Bilim çevrelerinde inanıldığına göre tüm evren içinde üç element bulunan iğne ucu kadar bir atomun sıkışma yoluyla patlamasıyla oluşmuştur. Tüm detayları ilerleyen günlerde konuşacağız yalnız şunu bilmeniz gerekmektedir ki, evren sanıldı kadar genç değildir. Bu alanda yapılan teknik deneyler göstermektedir ki evrenin en az on beş milyar yıllık bir geçmişi vardır. Ve insan yaşamı, daha doğrusu canlı yaşamının tarihi bir milyar yıllık bile değildir.

İnsan yaşamıysa yüz bin gibi kısa bir serüvenden oluşuyor. İlk insanın tam olarak hangi zamanda oluştuğunu bilemesek de arkeoloji ve epitolojinin yardımıyla bulduğumuz kemik ve kalıntıları olabildiğince doğru yorumlamaya çalışıyoruz.

İnsanın atası olan homo erektusların, milattan önce binli yıllarda bugünkü ispanya dolaylarında, avcılık otlayıcılık yaptığı noktasında birçok delil var mesela. Homo erektus ve homo sapienslerin birlikte evrildiği insan türü ise..."

Tam bu anda büyük bir gürültüyle, amfinin insan boyunun iki katı uzunluğunda olan kahverengi kapısı açıldı.

Tüm gözler ve profosör kapıya yönelmişken içeriye üzerinde gri gömlek, siyah keten pantolonla başında taşıdığı İsveç şapkasıyla genç bir adam girdi.

Bu adam şapkasını gözlerine kadar inmişken, elleri kemerinde olduğu halde iki adım atarak salonun içine girdi. Dudaklarında gizleyemediği bir özgüven vardı. Gülümsüyor gibiydi.

Kara gözleriyle önce salonu süzdü. Kendisine şaşkınlıkla ve merakla bakan gözleri şapkasının altından taradıktan sonra ağır hareketlerle profesöre döndü.

"Sayın profesör, korkarım ki dersinizi böldüm."

Profesör yaşlılıktan olsa gerek biraz kambur durarak izliyordu adamı. Sanki bir sineği kovar gibi elini havada sallayarak;

"Hayır bir önemi yok. Buyrun ne istemiştiniz?"

Genç adamın sağ eli kahverengi üzerine sarı işlemeli kemerinin üzerinde, sol eli gri renkli İsveç şapkasının ucundaydı.

Boğazını temizledikten sonra;

"Sanırım burada anlatınız şeylerle ilgili biraz kulak misafiri oldum. Ve düzeltme ihtiyacı hissettim."

Profesör şaşırmıştı. Gözlüklerini düzelttikten sonra

"Öyle mi, hangi noktalarda efendim?"

"Neredeyse tüm noktalarda."

"Biraz daha açık konuşur musunuz?"

Genç adam şapkasının altından başını kaldırdı ve;

"Anlattıklarınızın hepsi yalan dolan sayın profesör. Genç zihinlerinizi bulandırmanıza izin vermeyeceğim."

Profesör oldukça soğukkanlıydı. Elleriyle sahneyi gösterir gibi;

"Buyrun sizi dinleyelim."

Genç adam onaylar gibi başını salladıktan sonra, bir iki adımla kara tahtanın tam ortasına gelerek durdu. Ellerini havada yuvarlak bir şeyi tutar gibi hale getirdi.

"Bakın arkadaşlar. Evrim teorisi tamamen saçmalıktan ibarettir. İlk insan hep insandı. Bunun öncesi yok. Maymunluk ya da balıktan gelmek gibi şeyler bir delinin saçması. İnsanoğlu, adı üstünde insanın oğludur. Bizim, yani hepimizin bir anası babası vardır. Aslında hepimiz kardeşiz."

Profesör gayet sakin bir sesle;

"Pardon da bu yargıya varacak ne tür araştırmalar yaptınız ya da okudunuz? Neye, hangi türden bir bilgiye dayanarak bunları söylüyorsunuz?"

Genç adam şaşırmış gibiydi. Gözleri biraz büyümüştü. Az önce takındığı ve konuşması boyunca sürdürdüğü özgüvenli tavırlar yok olup gitmişti sanki. Öylece elleri havada, bedeni salona dönük olduğu halde sağındaki profesöre bakıyordu.

Her şeye, her soruya hazırdı ama sanki bu soruya hazır değil gibiydi.

Cevap vermek için biraz kekelemek zorunda kalsa da;

"E Kuran'da yazüür" dedi.

Salon bir anda buz gibi oldu.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.