Bir dinin, gerçek bir din olduğunu nüfus memuru mu belirler?

Bir dinin, gerçek bir din olduğunu nüfus memuru mu belirler? DİN
3,1
30.01.2013 13:54:37
A+ A-

Richard Dawkins inançlı ve inançsız insanlar arasında aslında sadece bir farkın olduğunu söylüyor. Bu farkı da "ateistler dünya üzerindeki tüm dinleri red ediyorlar, inançlılar biri hariç hepsini red ediyorlar" diyerek açıklıyor. Dünya üzerinde yüzlerce din var. Bir kısmı büyük kitlelerce benimsenmiş, geri kalanı da bu büyük kitle tarafından küçümsenerek hatta alay edilerek hafife alınıyor.


Din son derece subjektif bir olgudur. Her bir insan aslında kendi içerisinde bir başka bir din taşır ve bu dini başkalarına da empoze etmeye çalışarak kendi inancını pekiştirir ve doğrular. Bu empoze çalışmaları neticesinde de dinin esas kaynağından uzaklaşılıp o dinden ilham alan yeni yeni inançlar ortaya çıkar. Her biri aslında kendi içinde ayrı bir din olan ve  diğerlerini inançsızlık ile suçlayan onlarca dini yorum hepsi birden kendinin gerçek din olduğu iddiasıyla diğer mezheplere saldırır.

Aslında Din bir tane olduğuna göre protestanlık mı, evangalistlik mi, katololiklik mi hangisi gerçek hrıstiyalıktır? Elbette doğası gereği din ile ilgili binlerce yorum var. Fakat inançlılara göre sadece kendi inandığı doğru. Geri kalanları cehennemde yanacaklarsa matematiksel olarak insanların %90 civarında bir kısmı günahkar demektir. Acı olan şu ki bu arkadaşlar tanrıyı ve kitabını diğerlerine göre inkar ettiklerinden dolayı Cehennemde yanacaklar. Allah taksiratlarını affetsin.

Aslında benim derdim bunların hiç birisi değil. Geçen gün nüfus müdürlüğünde nüfus kağıdımı değiştimek için gitiğimde aklıma geldi. Nüfus kağıdında bulunan din hanesine hangi dinlerin yazılabileceğine kim karar veriyor diye...
Böylesine büyük bir yetki kimin elindedir? Öğrendiğim kadarıyla 3 büyük din dışında kalanların din hanesi boş bırakılıyormuş. Birisinin dini inancımın ne olduğuna veya bunu gerçek olup olmadığına kim karar verebilir ki? Ve bu konu kimi ilgilendirir ki?

İster inanırsınız ister inanmazsınız ama dün bizim komşuya yeni bir din tebliğ edilmiş ve bu dinin adının ONİKARYUM olduğu belirtilmiş. Kitabı bile var. Dedim ya ister inanın ister inanmayın. Bu sizin sorununuz. Adam bu dine inanıyor ve kitabının yukarıdan geldiğini iddia ediyor. Aksini nasıl ispatlayabilirsiniz? Böyle bir din yok demeniz öyle bir din olmadığı anlamına gelemez. Sizin inancınız da aynı şekilde başkaları tarafından bu şekilde değerlendiriliyor. Adı üstünde İNANÇ.

Acaba nüfus memuru, din hanesine, ONİKARYUM diye yazabilir mi? Sadece bir inananı var diye din din olmaktan çıkar mı? Bir dinin din olarak kabul görmesinin şartı nedir?

Komşu iddia ediyor en doğru din benimki diye... Şimdi sizce ne yapmalıyız?YORUMLAR

Nüfus memuru mu belirler -

Bu gibi ülkelerde hep nüfus memuru ya da köy muhtarı ya da onların yerine bakanlar bunu belirlemiştir...bize soran olmamış...çünki biz dogduktan sonra degil,dogmadan önce bu dine mensup edilmişiz...

0 0
bir dinin gerçek olup olmadığı... -

sayın yazar elbette insanın neye inanacağına ne nüfus memuru ne de devletler karar verebilir ya da vermeli... fakat asıl soru: bir dinin ya da inancın hakikat olup olmadığını nasıl saptayacağız sorusuna.. kendi dininin sadece doğru olduğunu iddia edenlerin ortaya koyduğu meyveler! nasıldır? belki de buna bakmak gerek toplum olarak veya birey olarak eğer daha iyi babalar daha iyi anneler daha iyi çocuklar daha iyi vatandaşlar meydana getiriyorsa her türlü sahtelikten ve ikiyüzlülükten uzak ise komşusunu kendisi gibi seviyorsa sadece barışsever değil barış yapıcı da olmuşsa.. sadece kendisi için adalet değil yeryüzünde yaşayan her canlı için adalet istiyor ve buna göre yaşıyorsa.. bu gezegeni tüm canlılar için yuva olarak görüyor ve buna göre yaşıyorsa.. örnekler çoğaltılabilir... bunu başaran din veya inanç hakikidir ve bu gezegende bu inanç, bu inancı hayat tarzı haline getirenler de vardır. önyargısız ve tarafsız bir gözle biraz bakmak ve görmek gerek. saygılarımla...

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.