Biri Kur'ân-ı Kerîm'den, iki önemli duâ

Biri Kur'ân-ı Kerîm'den, iki önemli duâ DİN
5,0
27.10.2015 11:03:32
A+ A-

Kur'ân-ı Kerîm'in el- Bakare sûresinin (2. sûre) son âyeti (286. âyet) büyük bir duâ içermekte. Bu dua, söz konusu âyetin ilk sözü ardından başlar ve âyetin sonuna kadar devam eder. Merhum üstâd Balıkesirli Hasan Basri Çantay'ın (d. 1887- v.1964) Türkçesiyle bu dua mahiyetindeki Bakare sûresinin son âyetinin son kısmı meâlen şöyle:

"Ey Rabbimiz, unutduk yâhud yanıldıysak bizi tutub sorguya çekme. Ey Rabbimiz, bizden evvelki / ümmet / lere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz tâkat getiremeyeceğimizi bize taşıtma. Bizden / sâdır olan günahları / sil, bağışla, bizi yarlığa, bizi esirge. Sen mevlâmızsın bizim. Artık kâfirler gürûhuna karşı da bize yardım et."
(Kur'ân-ı Hakîm ve Meâl-i Kerîm, Balıkesirli Hasan Basri Çantay, Birinci Cild, sayfa: 80,Yedinci Baskı, 1972, Naşiri: Mürşid Çantay)

Diğer önemli duâ, "Salât-ı Tefriciye" diye bilinen duâ. Bu duânın okunuşunu latin harfleriyle (latinize) yazıp, duâ metninin anlam olarak Türkçesini sunmaya çalışacağım değişik dua ve salavât kitaplarına bakarak. 

"Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihi'l- ukadü ve tenfericu bihi'l- kürebu ve tukdâ bihi'l- havâicu ve tünâlü bihi'r-reğâibü ve hüsnü'l-havâtimi ve yusteskâl- ğamâmu bivechihi'l-Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihî fî külli lemhatin ve nefesin bi-adedi külli ma'lûmin lek."

"Allâh'ım, kendisi hürmetine düğümlerin çözüldüğü, gamların-kederlerin açıldığı- dağıldığı, ihtiyaçların giderildiği, isteklere, güzel sonlara-âkıbetlere ulaşıldığı, kerem (cömertlik) sahibi olarak yüzü-suyu hürmetine su yüklü bulutların istendiği Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)'e ve onun âl ve ashâbına (yakınlarına ve arkadaşlarına); her bakış ve her nefeste ve Zâtınca malum olanların sayısınca, kâmil bir rahmet ve tam bir selâmet ihsan eyle."

Bu duayı veya salavâtı okuyan(lar)ın bütün işlerinin Allah tarafından kolaylaştırılacağı, sıkıntıların, gam ve kederin kendiliğinden biteceği, geçim darlığı çekenlerin rızkının bollaşacağı, kazancının bereketleneceği, bütün dua ve dileklerinin yerine geleceği belirtilir ilgili kitaplarda.

Çok önemli dileklerin yerine gelmesi için bu dua veya salavâtın 4444 defa okunması (bir arada bir grup insanın katılımıyla da olabilir) gerektiği de ifade edilir dua ve salavat kitaplarında.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.