Bu dünyada kalmak

DİN
0,0
28.10.2015 20:13:33
A+ A-

Bakara 110: Namazı/duayı yerine getirin, zekatı verin! Öz benlikleriniz için önden gönderdiğiniz her hayır, Allah katında bulacaksınız. Hiç kuşkusuz, Allah yapmakta olduklarınızı iyice görmektedir.

Bu ayeti okuduğumuzda çoğumuz Allah'ın yaptıklarımızı kaydedip, sonra da ahirette bizi ödüllendireceğini düşünür. Oysa bu ayeti gelin bugün bir kere daha farklı gözle okuyalım. Namazı kılmak, dua etmek, bize verilenlerden başkalarına da pay çıkarmak Müslüman'ın görevidir. Fakat bunların karşılığını sadece ahirette beklemek Allah'a tek boyutlu bakmanın bir sonucudur. Aynı surenin 115. Ayetinde Rabbimiz şöyle demektedir:

Doğu da Allah'ındır, batı da. Artık nereye dönerseniz dönün, orada Allah'a dönmüş olursunuz. Şüphe yok ki Allah'ın lütfü, rahmeti boldur, o her şeyi bilir.

Demek ki Allah'ın katı Hristiyanların yansıttığı gibi gökyüzünde bir yerlerde bulunmamaktadır. Ayrıca Allah için bu dünya ve ahiret ayırımı da bulunmamaktadır. Yani Allah öncesiz ve sonrasız olan ve herşeyi yaratan olduğuna göre, Onun için hiçbir kesinti, bölünme, mekan ve zaman ayrımı olamaz. O halde yaptığımız şeylerin karşılığı bu dünya için de geçerlidir. Allah'ın katı nerede başlar nerede biter? Kuran'da böyle bir ayrım yapılmamaktadır. O halde sen Müslüman kardeşim bu dünyanı toparlayarak, öte dünyana varacaksın. Verdiğin zekat, yardım, yaptığın güzel bir önce bu dünyada karşılığını bulacak. Çünkü Allah'ın katı öte dünyada kurulmuş bir saray değildir. Allah her yerde, her zaman var olandır.

Bu nedenle, bugün bu ayeti bir de bu bakış açısıyla ele alırsak, demek ki bizim için doğru davranmak, güzel işler yapmak bizi önce bu dünyada mükafatlandıracaktır. Eğer bu dünyayı doğru biçimde yaşayabilmişsek, öte dünya için endişelenmek yersiz olacaktır. Ahirette ne olacağımıza yalnızca Allah karar vereceğine göre, hazır birşeyler elimizdeyken bugün birşeyleri değiştirebilecekken harekete geçmeliyiz demektir. Bugün siz taşın altına elinizi koyar ve hayatınızı doğru yaşamak için adım atarsanız en büyük yardımcınız yine Allah olacaktır. Bir kere başladıktan sonra gerisi gelir zaten. Yeter ki çabanız daim olsun. Allah her düştüğünüzde kaldıracaktır. Siz doğruya yürüyüp Adem gibi olmak istedikten sonra, hiçbir zaman kötü sizi yolundan çeviremez. Yeter ki Allah'a güvenin. O yaptıklarınızı karşılıksız bırakmayandır. YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.