Bunlar hep isyan

DİN
0,0
12.09.2013 15:19:28
A+ A-

Ortadoğuda, ortaasyada ve son olarak Türkiyede genel olarak kahrolsun bağzı şeyler...

Ancak isyan edilen şeyler bağzılarının başında din, dini kitle iletişimde kullanan diktatörlüğe özenen liderler, dini kullanarak insanları etkilemeye çalışan yönetimler olması sizce de tesadüf ötesi değil mi. Özellikle Türkiyede Erdoğan döneminin gezi olaylarından önceki son altı ayına baktığımızda ciddi bir otoriterleme ve din eksenli yoruma açık kararları var ve çok ciddi bir rahatsızlık yaratma noktasındaydı. Sonrasındaki olayları yaşamaya ve analiz etmeye devam ediyoruz ancak Mısırda olan olaylarda ''cami de içki içtiler'' yalanı bile size bağlantı kurmanız açısından yararlı olacaktır. 

 

Aslında olan şu;

Sosyal-Medya">Sosyal medya kaynaklı bir hızlı etkileşim süreci yaşıyor. İnsanlar Amerikadaki ya da Fransadaki her hangi bir özgürlük alanına,hareketine dikkatle yaklaşıp ondan çok hızlı etkilenebiliyor. Etkilenen bu ülkelerin y kuşakları sürekli duydukları bu demokrasiyi istedikleri gibi anlayıp uygulama imkanı buldular ve şimdi sokaktalar. İktidar kazanmak için din dilini kullanan otoriter rejimlerde şimdi koltukları sallandığında aslında en çok bu araçların zarar gördüğünün henüz farkında değil.

 

Bundan bir kaç nesil sonra bu kadar hızlı etkileşimdeki ve eskilerin tabiriyle yabancılaşan bu genç nesiller, 80 sonrasının çocukları din, dini rejimler, dini kurallarla baskı kurma gibi akımlara karşı daha temkinli olaca gibi gözüküyorlar. Gelecek yüz yılın kaybedeninin bir çok etki ile din olacağını düşünüyor, sözlerime son verirken büyüklerinde küçklerinde gözlerinden öpüyorum. Bu daha ilk yazı, mücadeleye devam.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.