Bütün varlıklar “Bismillah” der

Bütün varlıklar “Bismillah” der DİN
0,0
21.12.2015 16:52:52
A+ A-

Her şey Cenabı Hak  namına hareket ediyor. Tohumlar, çekirdekler başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Adeta her bir ağaç "Bismillah" diyerek  Rabbimizin  rahmet hazinelerinden  dallardan oluşan ellerini meyveler  ile  doldurarak bize takdim ediyorlar.

Her bir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar,  manen "Bismillâh" diyor,  birer süt çeşmesi oluyorlar. Bizlere rızık veren Rabbimiz namına en latîf, en nazif, âb-ı hayat gibi gıdaları sunuyorlar.

Herbir  bitki  ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları manen "Bismillâh" diyor, sert taşı ve toprağı delip geçiyorlar.Evet manen "Allah namına, Rahmân namına" diyen varlıklara; her bir varlık  boyun eğiyor, hizmetkar oluyor.

Evet, havada dalların yayılması ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin kolaylıkla yayılması  ve yeraltında yemiş vermesi, hem şiddetli sıcaklara rağmen  aylarca nâzik, yeşil yaprakların yaş kalması, tabiatperestlerin  manen ağzına tokat vuruyor ve kör olası gözüne parmağını sokuyor ve sanki diyor ki "O çok güvendiğin sertlik, hararet gibi kanunlar adeta Musa peygamberin mucizesini haykırıyor tıpkı onun asasını sert olan taşa vurup ta o sert taştan su çıkarması gibi...

Ve sigara kağıdı gibi o nazenin yapraklar aşırı sıcaklara karşı adeta İbrahim peygamberin duasını ederek o şiddetli sıcak havalarda hem  kendini  hem  misafirleri olan kuşları ve altında konaklayan insanları ve diğer canlıları  serinletiyor.

"Madem her şey  mânen "Bismillâh"  der; Allah namına,  Allah'ın nimetlerini getirip bizlere veriyorlar. Biz dahi "Bismillâh" demeliyiz. Allah namına vermeliyiz, Allah namına almalıyız. Öyle ise, Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız."

Kaynak:

Bediüzzaman Said Nursi; Sözler; Birinci Söz.

bulentbicer01@hotmail.comYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.