Cemevinde cenaze töreni

Cemevinde cenaze töreni DİN
0,0
21.06.2014 09:44:16
A+ A-

Camilerde sayısız cenaze namaz ve töreninde bulunduğum halde, cemevinde ilk defa katıldım.

Cenaze namazı için, bir tarafı iç avluya, diğer kapısı sokağa açılan kapalı bir mekâna geçtik. Gönüllü olduğunu sandığım, üzerinde hiçbir özel kıyafet ve işaret bulunmayan, 45-50 yaşlarındaki görevli "canlar" hitabıyla cenaze namazına davet etti.

Saf tutuldu. Görevli, bayanlara da, namaza katılabileceklerini, "ana-bacılar siz de katılabilirsiniz" diye hatırlattı. Sonra dualara başladı. Tamamen Türkçe dualar okudu. Sık sık Hz. Muhammed'in adı geçti, her seferinde "salâvat" getirdi.

Yunus Emre'nin;

"Biz dünyadan gider olduk,

Kalanlara selâm olsun"

Beytiyle başlayan şiirini okudu. Hz. Ali, Ehl-i Beyt ve 12 İmamın adlarını saydı, onlara dualar gönderildi.

Sonra, Kur'an-ı Kerim'in son sayfalarında olan, Fecr Suresinin, 27-30'uncu ayetlerini Türkçe okudu. Ayet şu: "Ey huzura kavuşmuş ruh! Sen O'ndan hoşnut. O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. Kullarım arasına katıl ve cennetime gir."

30 yıl kadar önce ilk defa okuduğumda bana çok ilgi çekici ve bir "müjde" gibi gelen bu Ayet'in, geçen süre zarfında, Türkçe dile getirildiğine hiç şahit olmamıştım. Cemevinde bu Ayet"'e karşılaşmak çok sevindiriciydi.

x   x   x

Görevli, merhum için 3 kere "helallik" istedi ve namaza geçildi.

Aynen camide kılındığı gibi eda edildi. Namazın sonunda "El-Fatiha" diyerek, katılımcılar içlerinden, merhumun ve ölmüşlerin ruhlarına okudu.

x   x   x

MEZARLIKTA

Merhumun bedeni, kabre, daha önce gördüğüm cenazelerdeki teknik ve usullerle; tahtalar, hasır kullanılarak indirildi, yerleştirildi.

Başta cenaze yakınları, iştirak edenler küreklerle üzerine toprak atmaya başladı.

Bu arada, görevli, Arapça  Kur'an okuyordu.

Bütün cenazelerde olduğu gibi, mezarın başında erkekler vardı, kadın katılımcılar uzaktan izliyordu.

Toprağın doldurulmasıyla Kur'an okuma da sona erdi. Görevli, "Okuduğumuz Yasin-i şerif ve diğer duaları başta merhum olmak üzere, Hz. Peygambere, din önderlerine ve orada bulunanların ahrete intikal etmiş olanlarına bağışladık" diyerek yine El-Fatiha dedi. Eller açılıp dualar okundu.

Sonra, görevli, merhumun annesinin adını öğrenip, mezarın başında 3 kere anne ve kendi ismiyle hitap etti. Merasimin diğer ayrıntıları, hep daha önce gördüğüm cenazelerde olduğu gibiydi.

Sonunda, cenaze yakınları, çıkışa yakın bir yerde sıralanıp, taziyeleri kabul ettiler ve tören sona erdi.

x   x   x

Yukarıdaki törenin camide yapılan törenlerden belli başlı farkı, daha fazlaTürkçe  ağırlıklı olmasıydı...  Bu da güzel ve faydalı bişey bence!YORUMLAR

Güzel -

Bende bir defasında bir yakın arkadaşımın cenaze namazı için cem evine gittim lakin cenaze namazı kılınmadı sadece türkçe sizin dediğiniz gibi dualar okundu ve cenaze namazı bitti ve ben o zaman çok şaşırmıştım ,çünkü onlarca cenaze namazına katılmıştım ve cem evinde saflar tutuldu lakin namaz kılınmadan cenaze sadece türkçe duaların okunması ile kılındı sayıldı.

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.