Cemevleri İbadethane Değildir?

Cemevleri İbadethane Değildir? DİN
5,0
29.05.2014 00:01:04
A+ A-

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, katıldığı bir televizyon programında :

“Cemevi konusu en önemli konu. Başbakanımızın yaptığı açıklamalar da var. Cemevini ibadethane olarak kabul edemeyiz. Çünkü biz Aleviliği İslam dairesi içerisinde kabul ediyoruz." dedi.

Elbette Cemevleri ibadethane değil.

Çünkü Cemevlerinde Aleviler saz çalıp,deyiş söyler.
Cami'de birlikte saz çalıp deyiş söyleyebilirler mi ?

Çünkü Cemevlerinde Allah aşkı ile semah dönülür.
Cami'de birlikte semah dönüp, o meydanda vücut bulabilirler mi?

Çünkü Cemevlerinde ibadet ederken kadın-erkek yok, can vardır.
Cami'de can olabilecekmiyiz?

Yukarıda sormuş olduğum soruların cevabının Hayır olduğunu hepimiz iyi biliyoruz.Zaten böyle birşeyin olmasını isteyen veya bekleyen bir kitle de ortada yok.

Aleviliği İslam dairesi içinde kabul ediyoruz sözünün aslında kime göre ve neye göre diye sormak gerekir.Alevilerin çerçevesini çizen bir hükümet yetkilisi olabilir mi? Aleviler müslüman yada değil,Alevilik İslam'ın içinde yada dışında.Bu ayrışmaları yapmak bu ikilemi sorgulamak gerçekten çağın çok gerisinde bir tutumdur.Bu konuyla ilgil olarak kısa bir fıkrayı paylaşmak isterim.
 

*Çocuk, uzun sakalı bulunan dedesine sormuş:

           "Dedeciğim, sen akşam uyuyunca sakalını yorganın altına mı alıyorsun, yoksa yorganın üstüne mi?" Dede şaşırır;

           "Hiç düşünmedim" torununa böyle soru mu olur diye onu başından savuşturur. Aradan bir hafta geçtikten sonra çocuk dedesini görünce aynı soruyu tekrarlar. Dede, kızgın bir şekilde;

           "Allah senin iyiliğini versin, bir haftadır yatamıyorum. Yatağa girince yorganı üste çekiyorum olmuyor, alta çekiyorum olmuyor. Oysaki eskiden böyle bir sorunum yoktu. Bunca yıldır rahat rahat uyuyordum. Sen bu soruyu sorduğun günden beri gözüme uyku girmiyor." der.

Aleviler  İslamın içinde mi yoksa dışında mı sorusu artık yerini Alisiz Alevilik sözüne bıraktı, çünkü jargon değiştirmek "gömlek değiştirmek" kadar kolay onlar için.Fıkrada da gördüğümüz gibi bu gibi söylemler yada sorgulamalar kimse için faydalı ve geleceğe yönelik bir tutum değildir. Anı kurtarma çabasından öte değildir.


Cemevleri İbadethane değildir!

Cemevleri başlı başına elbette bir ibadethane değildir.Cemevlerinde konferanslar, konserler, toplantılar, fikir alışverişleri yapılır,saz çalınır,cem olur.
Cami'de olabilir mi?

Cemevleri kültür merkezidir.İçinde sadece Alevi öğrencileri barındırmayan herkese kapıları açık olan bir Ev'dir.Ülke geleceğine dair söz sahibi olmak isteyen gençlerin yer aldığı yerlerdir Cemevleri.

Ülke sınırları değil, Avrupa ve Dünya'da Alevi dernekleri ve örgütlülüğü söz konusudur.Bugün Soma işçilerine de,Filistin'de yaşanan drama da,Roboski'ye de,Gezi'ye de Alevi örgütleri var güçleriyle sahip çıkmıştır.Dolayısıyla Alevilerin olduğu yeri sadece ibadet edip gitsinler olarak görmek veya düşünmek çok manidar olur.Dolayısıyla biliyorsunuz ki "O hakim Alevi" 

Aleviler haksızlığa karşı gelmeyi şiar etmiştir, ne sözünü ne de özünü kimseden esirgemez varsa yanlışın asla affetmez, 

Haksızlık karşısında eğilmeyiniz. çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz" Hz. Ali

Saygılarımla


Fotoğraf : Münevver Karabacak

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.