Cin Suresi’nden ayetler açıklayalım

Cin Suresi’nden ayetler açıklayalım DİN
0,0
18.09.2013 14:25:55
A+ A-

 

Bugünden itibaren sizlere Kuran'dan ayet açıklamaları paylaşacağım. Kuran sırlarla dolu, müjdelerle dolu, ahir zamanla ilgili bilgilerle dolu, geçmiş kavimlerden ibretlerle dolu muhteşem bir kitap. Kurandaki ayetlerin ebced değerleri hesaplandığında da son derece heyecan verici sonuçlarla karşılaşıyoruz. Cin Suresi'nden ayet açıklamaları ile başlıyoruz.

Cin Suresi, 1. ayet:

De ki: "Bana gerçekten şu vahyolundu: Cinlerden bir grup dinleyip de şöyle demişler: -Doğrusu biz, (büyük) hayranlık uyandıran bir Kur'an dinledik" 

Cinlerin çok hoşuna gidiyor Kuran dinlediklerinde. Arapça orijinaliyle dinliyorlar.

Cin Suresi, 2. ayet:

"O (Kur'an), 'gerçeğe ve doğruya' yöneltip-iletiyor. Bu yüzden ona iman ettik. Bundan böyle Rabbimiz'e hiç kimseyi ortak koşmayacağız."

"O (Kur'an), 'gerçeğe ve doğruya' yöneltip-iletiyor." Cinlerin içinde de gerçek müminler var, Müslüman. Bunlar yobazlığa karşı cinler. Bir de yobaz cinler vardır. Onlar Kuran'ı esas kabul etmezler. Ama bak bu cinler Kuran'ı esas kabul ediyor. Hakiki müminler bunlar."O (Kur'an), 'gerçeğe ve doğruya' Hurafeye değil, uydurmalara değil, doğruya iletiyor. "Bu yüzden ona iman ettik. Bundan böyle Rabbimiz'e hiç kimseyi ortak koşmayacağız." Yani cinler şirk koşmayacağız; müşriklik yapmayacağız, gericilik, yobazlık yapmayacağız diyorlar.

Cin Suresi, 3. ayet:

Elbette, Rabbimiz'in şanı Yücedir. O, ne bir eş edinmiştir, ne de bir çocuk

Bu da Hıristiyan cinlere cevap. Çünkü onlarda da Hıristiyan, Ermeni cinler var. Musevi cinler var. Özellikle Ermeni cinlerden çok çekiniyor cinler niyeyse. Aralarında bir anlaşmazlık var.

Cin Suresi, 4. ayet:

"Doğrusu şu: Bizim beyinsizlerimiz, Allah'a karşı 'bir sürü saçma şeyler' söylemişler."

Cin yobazlar Allah'a karşı uydurma hurafeler çıkarıyorlar. Yobazlara, onlar beyinsiz diyor. "Bizim beyinsizler" diyor yani kendi kavmi içerisinde Müslümanız diyor ama yobaz.

Cin Suresi, 5. ayet:

"Oysa biz, insanların ve cinlerin Allah'a karşı asla yalan söylemeyeceklerini sanmıştık."

Dürüst yaklaşacaklarını, dürüst olacaklarını sanmıştık.

Cin Suresi, 6. ayet:

"Bir de şu gerçek var: İnsanlardan bazı adamlar, cinlerden bazı adamlara sığınırlardı. Öyle ki, onların azgınlıklarını arttırırlardı."

Bazı insanlar gidip cine tabi oluyorlar, onlarda onların azgınlıklarını arttırıyor. Mesela masonlarda da vardır bu, cin çağırıyorlar, gidip ona tabi oluyorlar. Bayağı düşük akıllı vardır öyle cinlere tabi olan.

Cin Suresi, 7. ayet:

"Ve onlar, sizin de sandığınız gibi Allah'ın hiç kimseyi kesin olarak diriltmeyeceğini sanmışlardı."

İnsanlarda var ya, ateistler, inanmıyorlar. Cinlerin de ateistleri var.

Cin Suresi, 8. ayet:

"Doğrusu biz göğü yokladık; fakat onu güçlü koruyucular ve şihablarla kaplı (doldurulmuş) bulduk." 

Güçlü, koruyucu bir sistemle donatılmış gökyüzü.

Cin Suresi, 9. ayet:

"Oysa gerçekte biz, dinlemek için onun oturma yerlerinde otururduk. Ama şimdi kim dinleyecek olsa, (hemen) kendisini izleyen bir şihab bulur."

"Oysa gerçekte biz, dinlemek için onun oturma yerlerinde otururduk." Bambaşka bir sistem bu. İnsanların bileceği bir sistem değil. "Göğün dinleme yerleri." Bilimsel olarak şu an tespit edilecek bir şey değil. "Ama şimdi kim dinleyecek olsa, (hemen) kendisini izleyen bir şihab bulur." Yakıcı bir ateş bulur. Bu da insanların bileceği bir boyut değil.

Cin Suresi, 10. ayet:

"Doğrusu bilmiyoruz; yeryüzünde olanlara bir kötülük mü istendi, yoksa Rableri kendileri için (doğruya iletici) bir hayır mı diledi?"

Yeryüzünde nasıl bir olay olduğunu şu an tespit edemiyoruz, diyor.

Cin Suresi, 11. ayet:

"Gerçek şu ki, bizden salih olanlar vardır ve bunun dışında (ya da aşağısında) olanlar da. Biz türlü türlü yolların fırkaları olmuşuz."

"Gerçek şu ki, bizlen salih olanlar vardır" Samimi cinler vardır. İşte onları arkadaş edineceğiz. Hz. Süleyman (as) devri gibi. Salih cinle her türlü işi yapabilirsin. Hz. Mehdi de bu cinlere sahip olacak Allah'ın izniyle, her işi yaptıracak onlara. "ve bunun dışında (ya da aşağısında) olanlar da. Biz türlü türlü yolların fırkaları olmuşuz." Yobaz da var, Ermenisi de var, Musevisi var, ateisti var, "çeşitli yolların adamları olmuşuz" diyor cin.

Cin Suresi, 12. ayet:

"Biz şüphesiz, Allah'ı yeryüzünde asla aciz bırakamıyacağımızı, kaçmak suretiyle de O'nu hiç bir şekilde aciz bırakamıyacağımızı anladık."

"Biz şüphesiz, Allah'ı yeryüzünde asla aciz bırakamayacağımızı, kaçmak suretiyle de." İnsan kaçamıyor fakat cin kaçabileceğini zannediyor. O ışık hızıyla kaçsa da yine kurtulamıyor. "kaçmak suretiyle de O'nu hiçbir şekilde aciz bırakamayacağımızı anladık." Çünkü bir ateş vuracağı vakit sıçrar kaçarım zannediyor. Ama tam isabet vuruyor Allah hemen.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.