Coca-Cola ve Ramazan Bereketi

Coca-Cola ve Ramazan Bereketi DİN
5,0
09.07.2014 14:19:25
A+ A-

Son yirmi yılda Türkiye muhafazakarlarının ekonomik anlamda sınıf atlaması dini ritüellerin bir anlamda şekli ve manasını değiştirdi. Muhafazakar kesimin kapital ile geç kalmış bu tanışıklığı adeta eski  yoksul günlerin acısını çıkarırcasına her şeyde bir abartı ve gösteriş yarışı başlattı. Parayı bulan evini, arabasını , hatta eşini değiştirme yada ikicisini, üçüncüsünü alma telaşına ve sarhoşluğuna kapıldı.

Eee madem ki sonunda Allah yoksul muhafazakar Anadolu insanının yüzüne gülmüş onu paraya- pula gark etmiş ise bunu karşılıksız bırakmak olmaz. Bizimde Allah'ın bu lütfuna karşılık bir şeyler yapmamız lazım. Mesela Ramazan ayı bunun için bir fırsat; Şöyle koka-kolalı, bilimum et çeşitleri ile donatılmış   gösterişli bir iftar daveti düzenlenerek  hem eş ? dosta zenginliğimizi göstereceğiz, hem de  bize bu bereketli!!  sofraları  lütfetmiş  yaradana, verdiklerine karşılık nasıl hayır işlerde bulunduğumuzu ispatlayacağız.

Sadece davetler için değil her iftar da sofralarımızda en az beş çeşit (yemek çorba ,pilav,tatlı,salata vs)ve bilimum içecekleri(cola, şalgam, soda, meyve şerbeti) bulunduracağız. Ne de olsa ramazan bereketli ay, bizlerde inanıp oruç tutanlarız. Onun için bol-bol yiyip,içmeli iftar ve sahurları adeta ziyafete çevirmeliyiz. Çoğumuz ramazan da yediğimizi hem kalori hem de çeşit olarak birkaç kat artırıyoruz. O zaman nerde kaldı orucun anlamı, hani açın-yoksulun halini anlamamız, nefsimizi dizginlememiz, riyadan, haramdan, israftan uzak kalmamız için oruç tutuyorduk! Tam tersimize çoğumuz nefs-i zafiyetlerimize orucu ve ramazanı bahane ediyoruz. Daha çabuk sinirlenip kalp kırıyoruz, daha çok israf ediyoruz, daha fazla yatıyor ve gıybet ediyoruz. Onun içindir ki Ramazan Ayında yurdumuzda cinnet olayları ve adam öldürmeler daha artıyor.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.