Değişim

DİN
0,0
27.03.2013 19:53:46
A+ A-

 

Başlangıç ve bitiş göreceli bir bakış açısıdır. Onda hiç bitmeyen dönüşüm söz konudur. Her  şey yeni oluşumdur  ve her şey  oluşumlarla var olur yok olur. Bu bakış açısı madde gözüyle bakış açısıdır.  Aslında var ya da yok olan diye bir şey yok. Sadece dönüşüm var. Enerji maddeye madden dönüşüm yaparak aslına dönüyor.  Tıpkı bulutun suya  ve tekrar buhar olup buluta dönüşü gibi. Evrende her şey değişim halindedir. Yaz, kış, ilkbahar, sonbahar  hep değişimdir.

İnsanın değişimi kendi hayatında uygulaması hiç de kolay olmaz. Yaşamında bazı şeyleri değiştirmek alışkanlıklardan kurtulmak fedakarlık gerektirir. Değişim için tatmin olacak bilgi gerekir. Bazen işimize hiç yaramayan bilgiyle kendimize zarar veren fiiller oluştururuz.   Her ne hal olursa olsun bunlar yaşamda bizim kendi kendimizi test edebilmek için programımızda olan fiillerdir. Hep aynı seviyede fiiller hayatımızı monotonlaştırır, işimizi zorlaştırır. Oysa zorluklar bizi değişime zorlar: “Her zorlukta beraber kolaylık vardır.” Zorluklar bizi değişik kararlar vermeye zorlar. Bunun neticesi değişim yaşanır: ”Zül celal vel ikram.” İkram celalin sonucudur.

Değişim yaşamımızda terkipsel yapımızın  bize uyan ve uymayan yönlerini fark ettirmek içindir. Bir halden öteki hale geçmeden fark edilmez. Esmaların efale dönüşümü çokluk meydana getirdiği gibi. BAİS ismiyle aslına olan yolculuğuna başlayan BER ismiyle vaktini geçirmeden tam zamanında  her birini ayrı ayrı programlayarak  tüm isimleri tetikleyerek dönüşümler değişimler söz konusudur.

Değer yargılarımızı şartlandırmalarımızı din kabul etmemeliyiz aksine Nebiler gibi vahyi yaşamalıyız. Bize göre doğrusu vahye uygun olarak sürekli ilerleme halinde değişimi yaşamaktır. Evrende her şey değişim halindedir.         

Sonuç olarak bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama, eğer uyumuyor da uyku taklidi yapıyorsa, dünyanın bütün gayretlerini sarf etseniz de nafiledir.  pek çok yerde karşımıza çıkan felsefik bir söz vardır: Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür… Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür… Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür… Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür… Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür… Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür… Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür… Bu sözlerle anlatıldığı gibi insan her konuda değişime gelişime açık bir o kadar da dikkatli olmalıdır. Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun…

Halil ILBIRA

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.