Değişim

DİN
0,0
27.03.2013 19:58:33
A+ A-

Şu akıp giden kum seline bak; ne durması var, ne dinlenmesi. Bak birdenbire nasıl bozuluyor dünya. Nasıl atıyor bir başka dünyanın temelini - Hz.Mevlana

Tabiatta her şey bir değişimdir ama her değişimin ardında bir sonsuzluk yatar- Goethe

Alemde her an her şey değişime uğruyor. Bu süreklilik An'da her şeyi bir halden öteki hale dönüştürüyor. Sadece madde aleminde değil toplumsal değerlerde de değişim söz konusu. Doğru bildiklerimizin yanlışa; yanlış bildiklerimizin doğruya dönüştüğünü hayretle seyrediyoruz. Bilimsel bilgiler, düzenler, değer yargıları soyut somut her şey değişiyor. Arapça 'seb' kökünden gelen "subhan" dönüşümü işaret etmektedir. Suphanallah: Dönüşümü uygulayan ve  yaşatan   Allah'tır, manasına gelir.

Neler değişmedi ki" Dünya dönerken, kendi ekseni etrafında dönebilene ne mutlu! - Goethe

Kâbe'de dönüşüm vardır güneş ay ve yıldızlar dönüşüm halindedir. Atomun çekirdeğinin etrafındaki atomu oluşturanlar yapılar hep dönmektedir. Bu dönüş hem kendi etrafında madde olarak hem de enerji boyutunda dönüşümünü sağlayarak her an yeni oluşumlar meydana gelmektedir. Bais ismiyle kahhar ismi eskiyi dönüştürerek yeniyi meydana getirmektedir.

Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır. Kendi kendini değiştirmenin ne kadar güç olduğunu düşünürsen başkalarını değiştirmeye çalışmada şansının ne kadar az olduğunu anlarsın, diyor Voltaire.

İnsanoğlu değişime ayak diretir zira rahatı kaçar ya da olduğu düzene alışmıştır bırakamaz. Yaşadığı düzeni terk edemez. Beyni küçülüp yaşlılığa doğru adım atanlarda gözlenen bariz bir durumdur. Yaşam hiçbir zaman tek düze değildir. Hiç bir şey devamlı olamaz. Devam eden sadece değişimdir. Acılar zorluklar kolaylıklar zorluklar hep zik-zaklar çizer hayatımızda. Değişim kaçınılmazdır. Değişime ayak uydurmak sistemin ruhuna daha uygundur. Değişim insan yaşamına bakış açıları sağlar. Mükemmele giden yol değişime muhtaçtır. Varlığımızın sebebidir değişim. Devletler de değişir. Değişen bir toplumla, değişen bir dünyada hükümetler kalıcı olamazlar. Madde boyutunda olan değişim boyutsal olarak meleki boyutta da vardır. Ya da meleki boyutlardaki değişim sonucu var oluş maddi boyutta da değişimler süregelir. Bu bakış açısıyla Halk-ı cedid -yeniden yaratılışı- şöyle de yorumlayabiliriz:  Yoktan var olma meleki boyuttan madde boyutuna geçiştir. Örneğin aklına bir konu gelir. Nerden gelir? Yoktan. Sonra bu konular fikirlere dönüşür. Fikirlerin fiillere, daha sonra da eski düşüncelerinden vazgeçtiğini fark edersin. Sebepleri ne olursa olsun değişim hep daha iyiye olmalı aksi halde sistemin ruhuna aykırıdır. Ekseri de öyle olur. Daha iyiye olmaz ise bu da deneyimdir ki o da dönüşmek zorundadır daha iyiye ve tekamüle.

Ey Tanrım" Bana değiştirebilecek şeyleri, değiştirecek cesareti, değiştirilemeyecek veya değiştirilmesine lüzum olmayan şeyleri kabul edecek kuvveti ve bu iki şeyi birbirinden ayırabilecek bilgeliği de ver  "Reader's Digest'tan...YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.