Devlet > Cami

DİN
0,0
22.10.2014 00:23:51
A+ A-

Bizde adettendir adamın içinde bulunduğu kurumu topyekun eleştirir yada bir yanlışını söylersin, cevap bilindik gelir "bizden önceki dönemlerde". Sazı eline alıp çalan da, düşüren de bunu söyler.
Kurban Bayramı’na denk geldiği için bu yıl Camiiler ve Din Görevlileri haftası bir hafta sarktı. Ekimin ilk haftası olarak kutlanır normalde. Bu sene 13-19 Ekim arası envai çeşit din adamı o belediye başkanı senin bu STK benim diye kapı kapı gezecekler. Geziyorlar da zaten başladılar çoktan.
Şeker diye delirip zile otuz defa basan çocuk gibi senede iki üç gün çat kapı imam geliyor kodamanın ofisine. İmam hediye veriyor, günün anlam ve önemini belirtiyor. Yetmiyor tabi kodaman ve imam fotoğraflar çektiriyorlar, çemişgezeğin sesi gazetesine kadar e-posta gönderiliyor, durum sağır sultanda dahil olmak üzere yedi düvele bildiriliyor.
Sonuç,
Camii ve Din Görevlileri Haftası kutlu olsun!
Bu sene yeni bir sloganı var diyanet işlerinin "geç kalma genç gel" diye. Slogan güzel olmuş. Hedefte belirlemiş diyanet, gençleri camiye çekmek.
Kimsede demiyor, 1920'den beri çalışıyor bu diyanet işleri, gençler camiden koparken nerdeydiniz?
Ya da diyanetçe anlaşılabilir bir dilden söylemek gerekirse, belediyeler, bakanlıklar, kodamanlıklar camilerden daha üst makam haline gelirken nerdeydiniz? IŞİD gelince mi gençleri camilere çağırmak aklınıza geldi?
Camiler artık devlet erkanının protokolüne uygun olarak çalışıyor. Kodaman geliyor diye senin imamın 5 dakika namazı geç okuyor. Herif Allah'tan korksa kodamandan korktuğu kadar senin gençlerin zaten gider camiye. 9 korumayla gidiyor adam camiye. Saflarının tutmuş cemaati yara yara geçip giriyor camiye.
Gözümle gördüm,
Kalbimle utandım,
Bu ne biçim kafa be?
Nasıl iflah olur?
Allah'ın evinde dahi sen her vatandaşa eşit muamele gösteremiyorsan, senin imamın kodamanın önüne dikilip "hop burası Allah'ın evdir, boş olan safları doldurun" diyemiyorsan, oraya gelen gençlere ne öğreteceksin?
Cami devlet camisi olmaktan çıkıncaya dek,
Cami her kurumdan daha üst rütbede yere sahip oluncaya dek,
Camiye gelen herkesin Allah'ın kulu olduğunu başta diyanet sonra imam anlayıncaya dek,
O gençler camiye gelse bile bir şey değişmez. Sen daha camide hakkı savunamadın ki, içerdeki adama dini öğretemedin ki dışarıdan gelene ne vereceksin?
"Bizden önceki dönemde yapılan yanlışlar var" dersen eğer, saz elinde. Düzgün çal da düzelt yanlışları.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.