Devletin Alevisi

DİN
3,0
03.05.2013 19:23:12
A+ A-

 

Hepimiz ailemizden gördüğümüz dinin tarihini bilmek isteriz. Acaba nerden geliyoruz? Bu inancımıza temeli nedir? Herkes bu soruyu kendine sorar. Kimi kulaktan dolma fikirlerle yetinir. Kimide devamını merak eder bu kadar basit olamadığını düşünür ve araştırır.       

Bizde inancımız olan Aleviliğinin nerden geldiği konusunda günümüzde bile birçok sorunla karşılaşıyoruz. Alevileri temsilen mecliste olan insanlar bile Alevilik islamın özüdür diyor. Dışarıdan bize bakan insanlarda bunlar daha kendi aralarında inançlarını tartışıyor, nerden geldiği konusunda hemfikir değiller diyor. Haksızlar birkaç kişiye bakıp bunları söyleyemezler. Bunca bilinçli aleviyi görmezden gelemezler. Aslında devletin meclisinde devleti yaratmak istediği Alevileri görmek pekte şaşırtmıyor bizi.

Aleviliğin hala Hz. Ali ile başladığını söyleyenler oldukça fazla. Ancak bunu analarından babalarından duyarak öğrendikleri inanç şekli değil. Çevrenizde dedelerinize nenelerinize bakarsanız HZ. Ali'ye gönül verdiklerini onu çok fazla sevdiklerini söylerler bizde öyle söylüyoruz ama Alevilik HZ. Ali'den öncede vardı. Deyişlerimiz, nefeslerimizin yazılış tarihi Ali'den çok öncelere dayanıyor. Devletin yaratmak istediği alevi şunları öğrenir. Ali ile Muaviye arasında çıkan halifelik tartışması sonucunda Muaviye hileleriyle Ali'yi kiralık bir katille şehit etmiştir. Bunlara bizde inanıyoruz. Ali'nin yaşadığı zulmü, Alevilere yıllarca yapılmış zulme benzettiğimiz için Hz. Ali'yi sahiplenmişsiz onu benimsemişiz. Şuan devlet ve daha önceki devletlerde tam olarak bu noktayı kullanmışlar bize karşı. Halifeliğin Muaviye'ye geçmesi sonucu Müslümanlar ikiye ayrıldı suni ve Şii olarak. Aleviler kendisini burada Şii yerine koymuş onlarla bir saymıştır. Ancak Şiilerle uzaktan yakından bir ilişkimiz yoktur. Bunu görmek çokta zor olmasa gerek. Şiiler namaz kılar, ramazanda oruç tutar, hacca gider, zekât verir, camiye gider. Alevilerle tek bir ortak noktası yok. Öyleyse biz Hz. Ali ?Muaviye sonrasından ortaya çıkmamışsak bizim tarihimiz daha da öteye dayanıyor demek ki. Hala Alevilik islamın özüdür diyenlere biz namaz kılıyor muyuz Kuran 'da yazan tek bir emri bile yapıyor muyuz demek artık zor olamasa gerek.

Aleviler yıllarca inançları dışlanmış, ezilmiş, sürülmüştür. Dersim'de olduğu gibi insanlar suya, güneşe dua ederler onlardan Xızır'dan yardım ister. Bu inanç gerçek Aleviliği yansıtır. Günümüze kadar gelmiş bu gelenekler annemiz hala sabah kalkıp güneşe dua eder, Xızır'dan yardım ister. Orta çağda dünyanın her yerinde aleviler olduğunu tarihten anlayabilirsiz. Yazılan deyilerde baskı altında olduklarını inançlarını saklı olarak yaşadıklarını anlatırlar."sır için de sır saklarız, herkese görünmez ışığımız" gibi satırlarla saklı olarak inançların yaşadıklarını anlayabiliriz. Avrupa'da başlayan cadı avları aslında zamanında anadoludan veya farklı yerlerden Avrupa'ya sürülmüş olan Alevilerin katledilmesiydi. Sürülen aleviler Avrupa'nın o zaman ki skolâstik düşüncesi karşısında pek hoş karşılanmadı. Alevilerin suya dua ettiğini ağaçlara dua ettiğini güneşe dua ettiğini görünce bunlar cadı din dışı diye Avrupa'da da katledildi.

Alevilik din değildir. İslamın özü de değildir Alevilik bir yaşayış biçimidir. Aleviliği tamamen yeryüzünden kaldırmak isteyenler, yakanlar, öldürenler, katliam yapanlar Aleviliğin bu derin kökleri ve özü karşısında çaresiz kalacaklar.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.