Didem Ürer anlatıyor: Bir insan ötenaziye karar verebilir mi? Video

Didem Ürer anlatıyor: Bir insan ötenaziye karar verebilir mi? Video DİN
0,0
28.08.2013 11:33:37
A+ A-

Bugün sizlerle çok önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum. Acaba bir insan başka bir insan için, bir yakını için ötenaziye karar verebilir mi? Bakın Didem Ürer bu konuyu nasıl anlatıyor:

http://www.dailymotion.com/video/xtwb6u_didem-urer-anlatiyor-bir-insan-otenaziye-karar-verebilir-mi_shortfilms

Bir insanın komada olması, ya da beyin ölümünün gerçekleşmesi o kişinin hayat kaynaklarının fişinin çekilmesini gerektirmez. Kimse bu kişi hakkında ötenazi kararı veremez. Bildiğiniz gibi yurtdışında bu konuda hasta yakınlarına çok büyük baskı yapılıyor. Fakat ötenazi Türkiye'de yasak. Ayrıca bizim dinimize göre de kesinlikle yasaktır. Çünkü ötenazi demek cinayet demektir. Bir insanın ölümüne kimse müdahale edemez. Allah bunu kesin olarak haram kılmıştır. Bakın ayette Allah nasıl bildiriyor:

Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan birçoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır. (Maide Suresi, 32)

Yıllarca komada kaldıktan sonra uyanan birçok hasta var. Dolayısıyla hiç kimse haksız yere bir insanı öldüremez, hiçbir doktorun, ya da hiçbir akrabanın böyle bir yetkisi yoktur. YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.