Din elden gidiyor Papa!

Din elden gidiyor Papa! DİN
5,0
12.09.2013 20:40:57
A+ A-

Orta Çağ karanlığında, şânına katliamların yapıldığı, özellikle de Müslüman ülkelerin tarihinde kanlı izler bırakmış bir dinin adamı Papa Francis. 

Papa'nın "önce insan" başlıklı söylemleri de art arda gelir oldu Papa olalı beri. Editörünün ateist olduğu İtalyan bir gazeteye yazdığı mektupta "Ateistler de cennete gidebilir." dedi. Papa'ya göre vicdanını dinleyen herkes cennete gidebilir.Ya da bir başka deyişle, Papa'ya göre vicdanın sesi, insanın cenneti de olabilir cehennemi de.

Papa mektubunda cennetin ontolojisini tartışıyor olabilir mi?

İlk olarak girdiği reform süreci, sonra etkin olduğu Batı coğrafyasını içine alan Rönesans, Sanayi çağı derken gücünü hayli yitiren Hristiyanlığın kendine yalnızca insan yüreğinde yer bulabileceğini anlaması, İslamiyet'ten daha hızlı gerçekleşti demek ki. Demek ki dine karşı ön yargıları kırmanın ancak dinsizliğe karşı tüm yargıları parçalamakla olacağını görebildi bir Hristiyan din adamı.

Papa Francis'in sağ duyusu, Hristiyan sağ duyusuna yorulamayacağı gibi, sadece barışçıl bir zihnin ürünü gibi de görülemez.

Papa Francis, Bu, Hristiyanlığın devam eden reform hareketinin bir yansıması olabilir.
İslamiyetin hüküm sürdüğü coğrafyalarda bir türlü sorulamayan kimi sorular, din adına savaşan bir örgütün sizi işkenceyle öldürüp betonlaması tehlikesi olmaksızın, Hristiyan coğrafyalarda sorulabilmiştir ve yanıtlanmıştır da ondan Papa Francis'in gönlü rahattır. Papa Francis olur da bir gün "ben ateistim" derse, sokak ortasında öldürülme, recm edilme riski, Müslüman bir din adamına göre çok daha azdır da ondan Papanın gönlü rahattır.


Papanın açıklamalarına tepki gösterecek Hristiyanlar da var elbet. Ancak bu karşı Hristiyanların "tüm dinler huzuru, barışı vaat ediyor ama neden barışsız, huzursuz bir dünyadayız" sorusuna bir cevapları yokken, Papanın var. Papanın vicdanının var. Çünkü Papa'nın Allah'ı, ateistleri dahi bağışlıyor. Müslümanların ve Yahudilerin Allah'ı ise cehennem diyor, sonsuuuuuz cehennem azabı...

Daha iki hafta önce Diyanet İşleri Başkanı, 
"BM Temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum. Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin"  dememiş miydi? Başkan Mehmet Görmez'e göre ya kadınlar insan değildi ya da kadınlara yapılan şiddet mazur görülebilecek cinstendi. Kadının şiddeti hak edeni de vardı etmeyeni de herhalde. Kimi Ortadoğu ülkelerinin din adına, kadına karşı tutumlarını hepimiz biliriz. Biz öldürmeyi iyi biliriz. (bknz: Erdoğan versus Perez @Davos)

Dünyanın bir başka şehrinde ise bir din adamı, hiç bir dinde yeri olmayan ateistlere sahip çıkıyor âdeta.

Neden mi?


Çünkü artık gerçekten de "din elden gidiyor". Bir zamanlar Ecevitlerin çığırtkanlığını yaptığı bu cümle, küreselleşmeye daha fazla direnemez durumda. Bir dine inanmayanların, Tanrı-tanımazların sayısı hızla artıyor. İnançlılar dinleri adına canilik yapabiliyor. Bombalı adamlar binalara Allah'ın adıyla girip inanan-inanmayan ayırt etmeksizin ölüm makinelerine dönüşebiliyor, hem de cennete gitme umuduyla... Diğer yandan bilimsel veriler tam da kimi imanlıların korktuğu gibi dini vecizeleri çoğu kez alt ediyor. Dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğu sorusunun cevabını aldıktan sonra haddini bilen ve reforma giden bir dinin aksine kimi dinler inadına bilime çatıyor. Bilim İnsanları da dine küfretmekten afarozla, ölümle cezalandırılıyor.

Tam da böylesi bir çağda en fanatik olması gereken adam, en kalbi yumuşak olarak karşımıza dikiliyor ve tüm ateistlerin günahını çıkarıyor.

Papa hiç de masum olmayan bir dinin güleç yüzü olarak ateistlerin gönlünü fethedebilir mi bilmem ama din elden gidiyor  !

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Gulen??? -

Yorumcu arkadasim, Gulen hakkinda onyargilardan arinilmali demissin. Gulen'e karsi on yarginin sebebi, lideri oldugu cemaatin polisi ve yargiyi ele gecirmis olmasi olabilir mi acaba? Ya da kendisine CIA araciligi ile green card verilmis olmasi ve hala Amerika'nin destegi ile orada rahat icinde yasamasi olabilir mi?

0 4
Ön yargılardan arınmalı ve incelemeli.. -

Türkiye'de gerçekten F.Gülen'e karşı çok ciddi bir ön yargı var. Bu ön yargı kırılıp gerçekten yaptığı işler ve yazdığı kitaplar incelenmeli. Ancak bunun altında bir şey var hissiyatı ile değil, gerçekten bu adam ne demiş diye okunup incelenmeli. Sonra belki teşvik ettiği gönüllüler hareketinin içeriğini anlayabilirsiniz.

3 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.