Din, Fakirin Afyonu (mu)dur ?

Din, Fakirin Afyonu (mu)dur ? DİN
3,0
14.03.2013 06:53:00
A+ A-

 

Dinin, bireyle Yaratan arasında mevcut çok özel bir ilişki olduğuna inandığımdan, kendiminki dahil, organize dinlerle ilgili ortalık yerde gerçekleştirilen hiçbir ayin, tortu ve tören ilgimi çekmediği halde iki, üç gündür gözlerimizi televizyona dikip yeni papanın seçimini seyrettik. Kasırgaları, iç savaşları, isyanları, seçimleri, nesli tükenen hayvanları haber yapacağım diye dünyayı fellik fellik dolaşmaktansa Türkiye'de olsa bu yakışıklığı ile önce dizilerde oynar, bölüm başına elli-altmış bin lira kazanır, ardından kötü bir yarışma sunar, biraz da oradan para tokatlar, sonra gece alemlere akarak magazin sayfalarından inmez, yaz tatilini de Bodrum'da ya da Çeşme'de bütün gün şezlonga uzanarak geçirirdi diye düşündüğüm CNN televizyonunun usta habercisi Anderson Cooper'un ekranı delip bize ulaşan keskin mavi gözleriydi belki bizi hipnoz edip televizyona kilitleyen, belki de içinde yaşadığımız aslında hiç te dindar olmayan Amerikan toplumunun yeni bir dini lider seçilecek olmasından duydukları coşkuydu beni içine alan, sebebi her neyse artık, Papa'nın seçimini seyrettik. İki gündür uzmanların ve bilim adamlarının Sistine Şapeli'nin bacasından çıkan dumanın siyah mı, siyaha yakın mı, gri mi, beyaz mı olduğunu tartışmalarını dinledik.

Sonunda Şiştine Şapeli'nin bacasından beyaz duman tüttü de papamızın seçildiğini görerek sevindik. Çok geçmeden pencereden bir milyardan fazla Katolik'in dini lideri olarak 76 yaşındaki Kardinal Bergoglio ya da yeni adıyla 1. Fransis belirince rahatladık, yağmura aldırmadan St. Peter's meydanını dolduran yüzbinlerce insanın gözyaşı dökmesine, etrafımızdakilerin gazına gelerek biz de ortak olduk.

1. Fransis aslında zengin birisi olmasına rağmen bütün mal varlığını bağışlamış, çok mütevazı biriymiş, işe otobüsle gider, gelirmiş, Katolik Kilisesi'nin ihtiyaç duyduğu reformları sonunda o yapacakmış gibi, af buyurun, bir sürü zırvayı dinledik.

Ne Değişecek Sanki?

Katoliklerin yeni lideri seçildi ya, eminim yarından itibaren dünya çok daha iyi bir yer olacaktır. Çünkü papa, hizmetkarlarının yardımıyla giydiği ipek pijamalarıyla bundan sonraki yaşamını sürdüreceği Vatikan'daki özel dairesinde yatağa girmeden önce bütün insanlığa dua edecektir. Onun uykuya dalmadan önce arasının zaten çok iyi olduğu Tanrı'sına yaptığı bu dua sebebiyle, Katolik Hristiyan dünyasında mesela papamızın doğup büyüdüğü coğrafya olan Latin Amerika'da sefillik son bulacak, ırza geçmeler, gündüz gözüyle adam öldürmeler bitecek, yüz milyonlarca Katolik'in yaşadığı Afrika'da açlıktan çocuklar ölmeyecek, AIDS ve salgın hastalıklar yüzünden milyonlarca insan telef olmayacak, iç savaşlar duracak, en önemlisi küçük çocukları taciz eden, hatta ırzlarına geçen Katolik papazlar yedikleri haltın farkına varıp bu iğrenç hareketlerine son verecekler, sadece bir adamı seçimle bir makama getirdik diye bütün sorunlar bir anda bitecektir.

Elbette hiçbir şey değişmeyecek. Dünyada her şey bütün rezilliği ve kepazeliği ile tekrarlanmaya devam edecek. Hindistan'da, Mısır'da, Afrika'da ve Latin Amerika'da büyük bir fakirlik içinde yaşayan Katoliklerin hayatında her şey yerli yerinde kalacak. Oscar ödül törenini ya da Real Madrid- Barcelona maçını seyreder gibi gözlerimizi ekrana kilitlenip büyülenerek seyrettiğimiz Papa'nın seçimi bittiği için bütün Katolikler, evine barkına dönecek, fakirliğine, sefilliğine, geçimsizlik dolu hayatına, sokaklarından korkunç bir şiddet aktığı için benim korku içinde dolaştığım Guatemala'nın, Salvador'un, Meksika'nın şehirlerine dönüp hayatlarına kaldığı yerden devam edecekler. 115 tane kırmızı elbiseli faninin aralarından seçip beyaz bir elbise giydirdiği bir başka faniden medet umacaklar. Ve iki gün boyunca St. Peter's meydanında yağmurun altında gözyaşları içinde bekleyenler, kendi hayatlarında her şeyin aynı devam edeceğini, bu gece bir tek, Vatikan'da özel bir dairede yaşayıp her türlü ihtiyacının hizmetçileri tarafından anında yerine getirilecek, Vatikan Bankası gibi büyük bir finansal güce hükmedecek, Alitalia'nın sağlayacağı özel uçakla büyük bir konfor ve lüks içinde seyahat edecek olan Papa'nın yaşamının değiştiğini belki de asla anlamayacaklar.

Sahi, "Din fakirlerin uyuşturucusudur" diyen o meşhur filozof da kimdi?YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.