Din mi dediniz? Hayır, teşekkürler!

DİN
3,3
15.04.2013 23:30:20
A+ A-

 

 
Din mi dediniz? Almayayım, teşekkürler. Çünkü ihtiyaç hissetmiyorum. Dine aykırı bir şekilde ikiyüzlü mü olayım, bunu mu istiyorsunuz? Siz isteyebilirsiniz ama ben kendime dürüst olmaktan vazgeçemem. Çünkü kendime, dürüstlüğüme, doğruluğuma inancımı sarsamam. Ben eğer kendim olmaktan vazgeçeresem, her şeyden de vazgeçebilirim. Önce kendime sıkı-sıkı inanmalıyım, kendim olarak hayatta varolabilmeliyim ki, ondan sonra başka düşünceleri gözden geçirebileyim, irdeleyebileyim, gerekirse inanabileyim. Çünkü ben başkaları istediği için inanırsam, bu samimiyetsizlik olur ve bu inanç hak ettiği yeri ve değeri bulmaz.
 
Fazıl say Hayyam'dan bir dörtlüğü paylaştığı için, halkın dini değerlerini aşağılamaktan dolayı 10 ay hapis cezasına çarptırılmış. Peki dine inananlar her gün inanmayanları rencide ederken bir şey olmuyor ya! Demokrasi dediğiniz bu mu oluyor? Egemenlik sürenlerin dayatması mı oluyor eşitlik, özgürlük dedikleri? Ben neresindeyim bu eşitliğin, özgürlüğün?
 
Fazıl say'a verilen ceza kişisel bir tahrik cezası değildir. Dini toplum yaratmak için göz dağıdır. Hadi sustuk diyelim. Ne olacak? Biz, biz olmaktan vaz mı geçeceğiz? Ben, ben olmaktan vaz mı geçeceğim?
 
Benim dinden önce kabul edilmeyen eşcinsellik gibi, doğal olduğu halde en ötekileştirilmiş kimliksel bir sorunum var. Heteroseksistler tahrik mi oluyor eşcinselliğimden? Çok da umrumdaydı. Ben, ben olarak, eşcinsel olarak, doğal olduğu halde, hakkım olduğu halde yaşayamadıktan sonra, ceza almışım ne yazar, linç edilmişim ne yazar. Ben, ben olarak varolursam, hayat o zaman vardır, hayatın anlamı o zaman vardır.
 
Bu tür haksız cezalar üzücü ama sözde demokrasilerin gerçek yüzlerinin görülmesi açısından da iyi bir şey. Gerçi sözde demokrasileri bütün dünya öğrense ne olacak ki? Onlar gene bildiklerini okumaya devam edecekler.


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.