Din Nedir ?

DİN
0,0
26.05.2014 06:45:29
A+ A-

Bendeniz iki yaz camide eğitim görmüş,  iki yaz da yatılı olarak kuran kursuna gitmiş ama deist birisiyim. Gördüğüm din eğitimi kuranı Arapça okumamı,  kurstaki vakit namazlarını benim imam olarak kıldırmamı ve helal, haram, oruç, zekat tarzı her türlü dini bilgiyi edinmemi sağladı.  Anne tarafım aşırı dindar,  baba tarafım ise tamamen Müslüman fakat sadece 5 vakit namazını kılmayan kişilerden oluşuyordu.  Peki bu vaziyet içinde bu çocuk nasıl deist oldu?

Okuduğum Anadolu lisesinde 10.  sınıfta gördüğüm felsefe dersine kadar hep dinine bağlı olarak yaşayan,  sorgulamayan bir insan oldum. Felsefe hocam müthiş bilgi birikimine sahip,  modern, zeki ve çok sempatik bir adamdı. Bu özellikleri ona büyük saygı ve sevgi duymamı sağlıyordu. Derste anlattıklarından sonra pek çok konuyu sorgulamadığımı fark ettim bunların başında din geliyordu.

Öncelikle din kendini korku ile empoze etmeye çalışır, bu yıldırımdan korkup kendi kafalarında oluşturdukları tanrıya sığınan eski çağ insanlarında beri bu böyle süregelir. İslam'a göre cennet vardır, cehennem vardır. İyilikleri ağır basan cennete,  kötülükleri ağır basan cehenneme gidecektir. Yani %51 kötü isen yandın, %51 iyi isen yaşadın.  Bunun hiçbir adil yanı yoktur %51 kötü ile %100 kötüyü aynı kefeye koyamazsınız.  Bu hak din anlayışının kendi içerisinde çeliştiğinin apaçık bir kanıtıdır. Eş sayısı, boşanma hakkı,  miras hakkı gibi pek çok konuda kadını 2.  sınıf insan konumuna da atan dindir İslam. Devri için güzel şeyler yapsa da bu çağ için pek güzel olmadığı Nisa suresi 34.  ayette de kendini göstermiştir kadına vur gibi aptalca bir uygulamayla kendini göstermiştir. Bir diğer örneğimi de içkiden vereceğim. İçki neden yasaktır? Ben içkimi alıp içsem kimseye karışmasam bunun kime ne zararı olur? Kimseye zararı olmaz.  Başta da dediğim gibi ben fark ettim ki Kuran tamamen korku üzerine kurulmuş bir düzenektir bunu her iki ayette bir gelen tanrı tehditlerinden anlayabilirsiniz. Deistsin tanrıya inanıyor musun? Bu konuda sorgulamam  hala devam ediyor ancak şu anda doğada insanın yaşamı için gerekli olan binlerce fonksiyonun rastgele bir araya gelemeyeceğin kanısındayım. Oksijen oranından tutunda güneşin dünyaya olan uzaklığına kadar pek çok neden vardır bunu destekleyecek. Sorgulamaktan korkmayın efendim, saygılar.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.