Din, şeriat, halifelik

Din, şeriat, halifelik DİN
3,0
17.08.2013 16:05:11
A+ A-

İslam uygarlığının son zamanlarda içinde düştüğü durumu herkes görüyor ve kimse kendisinin de bu olayların içinde olduğunu anlayamıyor.

İlk olarak Şeriat hakkında yazmak istiyorum , bunu da bir örnekle yapacağım. Örneğin bir hırsız kuyumcu soymaktan yakalanıyor ve 5 sene ceza alıyor . Bu 5 sene ceza kime göre  neye  göre  . Kuyumcuya sorsan 10 sene yatsın der . Hırsızın babasına sorsan 1 sene yatsın der . Bu 5 sene cezayı veren ise hakim . O da kanuna göre  belirliyor bu cezayı . Kanun neye göre belirliyor peki bu cezaları ?  Kuran'da hırsızın elinin kesilmesi geçer.( Maide 38 ) Şu zamandaki insanlar ise hırsızlık yaptı diye el kesilir mi  diyorlar. Hırsıza verilen 5 senelik ceza el kesmekten daha mı merhametli olduğumuzu gösteriyor peki ? Allah dan daha mı merhametliyiz ? Allah merhametlilerin en merhametlisidir . Bu yüzden verilen ceza bizim daha merhametli kanunlar ürettiğimiz anlamına gelmemeli . İnsanlarımız Şeriat kelimesini duyduklarında ben Şeriat a karşıyım , Şeriat kötü , Şeriat öcü gibi kelimeler kullanıyorlar. Şeriat Kuran-ı Kerim de geçen bir kelimedir ve Şeriat e karşıyım demek Kuran'ın ayetine karşıyım demek olur ve bununda hangi sonuçları doğuracağını tahmin edebiliyorsunuzdur .Bu yüzde Şeriat sandığınız kadar kötü bir şey değildir , Allah'ın kurallarıdır Peygamberimizin sünnetleridir.

Halifeliğe gelince şu anda İslam dünyasında bir halife olmasının ne kadar olumlu etkileri olurdu düşünebiliyor musunuz .İslam dünyasını birleştirebilecek bir tek insan vardır oda halifedir. Bu makam kaldırıldı biliyorsunuz ki . Bu makamın kaldırılmasından ve olmamasından kaynaklanan boşluğu başka bir makam dolduramıyor ve İslam dünyası başsız bir şekilde ayrılmış bir durumdadır .Ve ayrı ayrı olan İslam ülkelerini kontrol altına almak , üzerinde planlarını kolaylıkla uygulamak çok da zor olmuyor Batı medeniyetleri tarafından. Uzun bir süre diktatörlüklerle yürüttükleri planlarını şimdilerde Ilımlı İslam Ülkeleriyle devam ettirmek yolundalar. Planlarını uygulamak da ve İslam ülkelerini uyutmak da zorluk çekmiyorlar . Batı medeniyetinin karşısına çıkabilecek en büyük tehdidi onlarda biliyor ve bu tehdidi uykuda tutmayı 80-90 yılda bir değiştirdikleri planlarıyla uygulamayı başarıyorlar . Halifelik ise onların önünde en büyük engeldi. Halifelik olmamasının sonuçlarını görüyoruz daha da ilerisini tahmin edebiliyor muyuz ?

Bize kötü olarak gösterilen bu kavramlar 600 yüzyıl ayakta durmuş olan Osmanlı Devleti'nde uygulanmaktaydı . Ama şu an Osmanlı bile bizim gençlerimiz arasında kötü olarak biliniyor . 40 sene önceki dili anlamayan bir nesil dolaşıyor sokaklarda bırakın Osmanlıyı 40 sene önceki dilden bahsediyoruz. Osmanlı'nın kötü bilinmesi yada Yavuza laf söyleyebilmek artık kolay olmuş komşuna laf atar gibi kolay .YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.