Din uğruna mı? İdeoloji uğruna mı?

Din uğruna mı? İdeoloji uğruna mı? DİN
0,0
04.11.2014 14:11:28
A+ A-

Boston saldırılarından sonra Google Arama Trendlerinde Dünya genelinde "İslamic Terrorism"(İslam Terörü) ve "İslamic Extremism"(Aşırı İslamcılık) kelimelerinin yükselişe geçmesi, bu saldırıları İslam dininin üzerine yıkmaya çalışılmasının ana örneklerinden biridir. ABD merkezli yayın yapan Fox News haber programında bombalı saldırıyı gerçekleştirdikleri iddia Tsarnaev kardeşlerinin annesinin açıklamaları izleyiciye sunuldu (http://www.youtube.com/watch?v=GP5rveQ56oM) ve bunun üzerinden İslam karşıtı propaganda geliştirmeye çalışıldı. Böylece Tsarnaev ailesi ABD'de ve onun haleflerinde terör olarak lanse edilmeye başlıyor. Oysaki saldırılardan sonra FBI, Tsarnaev kardeşler daha zanlı konumundayken, Tamerlan Tsarnaev'i vurarak öldürüyor. Bu ise açık açık yargısız infaz anlamına geliyor.

Asıl sorun ise bu olayın İslam Terörü adı altında duyurulmasıdır. Burada ise akıllara 11 Eylül saldırıları iştirak ediyor. Çünkü bu iki saldırıyı da İslam Karşıtı propagandalara alet eden kişiler aynı kökten geliyor. Eylemi gerçekleştiren kişinin inandığı dine inanların hepsine eylemci veya terör kılıfı giydirmek insani bir suç işleme hareketidir. Örneğin 2011 Norveç saldırılarının gerçekleştiren Anders Behring Breivik'in dini Hristiyanlıktır. Bunun üzerine biz tüm Hristiyanlar katildirler ve kendilerinden olmayanı asla benimsemezler (faşistlik) der isek, bu varsayımımız kamuoyunda büyük bir tepki ile karşı karşıya kalır.

Batı'da İslam karşıtlığını körükleyen etkenlerden biri de "İslam uğruna cihat" adı altında dünyanın dengelerini değiştirmeye çalışan terör örgütleridir. Bu örgütlerden Batı dünyasında en belirgin olarak bilinenler arasında El-Kaide ve tabi ki de günümüz Ortadoğu'sunda terör estiren IŞİD.(devamı sonra)YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.