Din ve vahşet kuramım

Din ve vahşet kuramım DİN
0,0
22.12.2015 09:16:43
A+ A-

Dünyada her din barbarlıkla, vahşetle, zulümle karşılanmıştır.
 
Tuhaf olan şey zulüm edilenlerin de zulüm edenlere dönüşmüşlüğüdür.
 
Yalnızca yeni dinlere ya da öteki dinlere değil; kendi dinlilerine de, kendi içlerine de.
 
Sanki din bir zulüm, barbarlık, vahşet makinası ve hakkı sanılmaktadır.
 
Ancak dinlerin başlangıçlarına baktığımızda zulüm edenler değillerdir. En azından bir ilahlı ve gökte ilahlı son dinlere baktığımızda bu böyledir.
 
Bilim ise kimseye zulüm, barbarlık, vahşet yapmaz. Oysa gerçek din ilimdir yani bilimdir.
 
Ne diyor hadis? 'Din ilimdir, ilim yoksa din de yoktur' diyor.
 
Oysa bugün dünyaya baktığımızda terör diye Müslümanlar, İslamiyet akıla(akla) geliyor. Belli ki bunlar dinin ilim olduğunu anlamayanlar, dinin bir barbarlık-zulüm-vahşet hakkı-özgürlüğü-tarihi olduğunu sanmakta genetik ya da kalıtımsal ya da öğretisel nedenlerle inat edenler.
 
Ortaçağ'a baktığımızda, Avrupa'da Hıristiyanlar birbirlerine vahşet uygulamışlardır oysa Jesus Roma askerlerine karşı bile havarisine bıçak çektirmemiş biriydi.
 
İslamiyet'in peygamberl 'Bir insan öldüren tüm insanları öldürmüş gibidir' diyen biriydi.
 
Peki nasıl oluyor da dinliler dinle ilgisiz bu duruma, bir duruma geliyorlar? Bunda en büyük suç ülkeleri yönetenlerdedir çünkü baş nereye giderse ayaklar da oraya gider. Yani dinleri, dini din olmaktan çıkaranlar gerçekte ülkeleri yönetenlerdir.
 
Din bir ilimdir, ilim alanıdır; vahşet, barbarlık, zulüm değil. Dinin amaçı düşünürler, alimler, bilgeler yaratmaktır; savaşçılar, gıladyatörler(gladyatörler) değil.
 
Peki dini, dinlileri, dinleri bu duruma getirenler yöneticilerse çözüm ne, nerede? Mekanik olarak çözüm herşeyin zıttındadır(karşıtındadır); bu durumda din en iyiye, en doğruya, en gerçeğe yakın olarak muhalefetten yani dine muhalefetten öğrenilebilir yani dinsizlerden; zaten bu yüzden ki bir önceki dinler yeni dinlere hep 'dinsizlik, dinsizler' demişlerdir. Demek ki dinsiz olmakta ferahlık, umut, çözüm, kurtuluş vardır. Bakarsınız bugün dinsizleri yarının gerçek dinlileridirler. 
 
En azından şuna bakın: Oradaki herkes açısından; ilimin, merhametin, vicdanın, adilliğin, kitap okumanın olmadığı; cehaletin, nefsin, vahşetin, barbarlığın olduğu yerde din de, dinli de yoktur.
 
Muhalefeti ara; en azından dinin ne olmadığını öğrenirsin.
 
Din asla cahillerin, nefse esirlerin, zalimlerin, barbarların, vahşilerin, kitap okumayanların, güvenilmezlerin, adaletsizlerin yanında değildir.
 
Bu yüzden dünyanın tüm dinsizlerinin ve dini hadise uygun olarak ilim olarak görenlerin; dini vahşet, barbarlık, canavarlık, zulüm, nefs, cehalet olarak görenlere karşı içtenlikle, dostlukla birleşmeleri ve savaşıma başlamaları zorunludur. İlimde birleşemeyen hiçbirşeyde birleşemez.
 
'Vahşet' sözcüğü 'vahşi'den gelir. Din vahşilik değil ilimdir, vahşet değil. Vahşette birleşmeyin, ilimde birleşin. İlim sevmeyenin sevgisi sevgi, saygısı saygı, bağlılığı bağlılık, dinliliği dinlilik değildir.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 22.12.15/09.10