Dini Duygular

DİN
0,0
07.08.2013 09:52:23
A+ A-

Ekşi Sözlük’teki 40 yazar hakında dava açılmış:

 

“Kutsal değerlere yönelik hakaretlerle sık sık gündeme gelen Ekşi Sözlük’ün sahibi ve yazarları hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

 

Sitenin sahibi Sedat Kapanoğlu ile birlikte toplam 40 kişi, Türk Ceza Kanunu'nun 216/3  maddesine göre ‘halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama' suçundan şüpheli bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 18 sayfalık iddianamede, sanıklar hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis istendi.

 

Ali Emre Bukağılı isimli bir vatandaşın şikâyeti üzerine Ekşi Sözlük sitesinin sahibi Ekşi Teknoloji ve Bilişim Limited şirketinin ortaklarından Sedat Kapanoğlu hakkında  2010 yılında soruşturma başlatılmıştı.”

 

http://www.zaman.com.tr/gundem_eksi-sozlukteki-hakaretlere-hapis-talebi_2117778.html

 

Savcının dayanağı şu imiş:

 

“TCK 216/3’te korunan hukuki yarar; Allah, din, peygamber, kutsal kitaplar, mezhepler değil, kişilerin bu kavramlara yönelik dini hisleridir. Kuşkusuz kişi bu kavramlarla ilgili düşüncelerini açıklayabilir, eleştirebilir. Ancak bunu yaparken göz önünde tutulması gereken husus başka kişi veya kişilerin dini duygularının incitilmemesidir. Zira kimsenin başkasının kutsal saydığı kavramlara ilişkin saygı duygusunu incitmeye hakkı olamaz.”

 

İyi de, ‘ateistim’ değin zaman, İslam’ın tüm varsayımlarını incitmiş ve dolayısıyla birilerinin, en azından Diyanet İşleri Başkanı’nın dini duygularını incitmiş oluyorsun. Yoruma bağlı olarak, bu davanın açılmasından katli vacipe kadar yol açılmış oluyor.

 

Aradaki espri ise şu:

 

Bu haber Zaman’da var ama diğer yandaş medya da yok.

 

Eh, Ergenekon davası bitti. Demek ki asıl şeyler şimdi başlayacak.

 

AKP bu davayı kazanırsa helal olsun, Şeyh Bedreddin gibi, ‘madem ki bu kerre mağlubuz, verin basak idam kükmümüzün bağrına mührümüzü...’ olur, yitirirse çok güleceğim...

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.