Dinin ve dinlinin amacı nefs değildir kuramım

Dinin ve dinlinin amacı nefs değildir kuramım DİN
0,0
23.12.2015 09:21:39
A+ A-

Dinden anlamayanlar kuşkusuz ki kendilerine dindışı hayaller(düşler), avuntular(teselliler), çözümler, umutlar, mutluluklar, önderler de yaratırlar.
 
Konunun ne olduğunu bilmeyenler çözümün de ne olduğunu bilemezler; yolun nereye gittiğini bilmeyenler yolun sonunda ne olduğunu da bilemezler.
 
Din diye dinliler kendilerine dine aykırı tuhaf bir Öte dünya hayali, özlemi yaratmışlar.
 
Din yani Din hadisileri(hadisleri) diyor ki 'Din ilimdir, ilim yoksa din de yoktur, ilimin(ilmin) olmadığı yerde din de yoktur' ancak Öte dünya'lara bakıyoruz, tuhaf ki ilim dışında ne varsa var adeta yani yalnızca bir tek ilim yok yani dinin özü, temeli, direği, amaçı(amacı).
 
Öte dünyada; yok, 'Uyumak yok'muş; yok, 'Acıkmak yok'muş; yok, 'Dışkılamak yok'muş; yok, 'İbadet yok'muş; yok, 'Yürümek yok'muş; yok 'Zaman yok'muş; yok 'Herkes en güzel yaşında olacakmış'; yok, 'Hastalanmak yok'muş; yok, 'Herkesin eşi, dilediği olacak'mış.
 
Bakar mısınız? Tümü de nefs, tümü de nefsle ilgili. Sanki din ilim değil de nefs pazarı. Belli ki dinden anladıkları 'Nefs karşılığı ibadet'.
 
Ne demiş Yunus bu yüzden? 'Cennet cennet dedikleri birkaç köşkle bir kaç huri, bana seni gerek seni, isteyene ver onları'.
 
Hadis ne diyor? 'Din ilimdir, ilim yoksa din de yoktur, ilimin olmadığı yerde din de olmaz' diyor yani öyle bir Öte dünya hayali kurmuşlar ki orada nefse ait herşey var yalnızca ilim yok yani din yok.
 
Yani bir Öte dünya'da nefs hayal edenlerin bu dünyada ilim yani din hayal ettiklerini düşünmek pek de mantıksızca olur bence.
 
Yani bakın o Öte dünya'da tapular, özel mülkler, özel şirketler, özel fabrikalar, kapitalistler, patronlar da yok ancak hiçbir dinli 'Oh ne güzel, öte dünyada mal mülk sahipliği de yokmuş, patronlar da yokmuş, öyleyse bu dünyada bunlar niye olsun?' demiyor yani örneğin ölümsüzlük bu dünyada verilse 'Yok biz almayız, bize ölümsüzlüğü Öte dünya'da verecekler' diye diyen olur mu acaba? Peki Öte dünyadaki devletçi, halkçı, toplumcu, kamucu ekonomiyi bu dünyada neden yapmıyorsunuz? Yapsanız ilahınız size kızar mı? Hayır, tam aksine çok sevinir. Peki neden bu konuda ilahınızı sevindirmek için uğraşmıyorsunuz da hep nefse yani dinin en nefret ettiği şeye koşuyorsunuz ve üstelik de din diye?
 
Öte yandan; bir Öteki dünya'da uyku neden olmasın? Uyku yalnızca dinlenmek için olmaz ki uyku beyini besler, geliştirir, insanın hayal kurmasını sağlar örneğin cehennem diye bir varsa oradaki yakınlarını rüyada görmeyi sağlar. Uyku yalnızca uyumak değil düşünmektir de. O zaman Öte dünyada hayal etmek de yoktur çünkü istenilen herşey anında gerçekleşir; öyleyse düşünmeye de gerek yoktur çünkü herşey vardır, öyleyse beyine de gerek yoktur, Öte dünya'da insanlarda beyin de olmaması gerekir çünkü beyin düşünmeye yarar ve sava göre Öte dünya'da düşünmeye, hayale, öğrenmeye de gerek, yer yokmuş. Ancak nedense, tuhaf ki mide var yani doğa üstü bir din dünyasında olmaması en başta gerekli şey. Örneğin hayal edilen Öte dünya'da kitaplar, kitaplıklar, kütüphaneler de yoktur çünkü bu dünyada okumayanlar bir Öteki dünyada neden okusunlarki(okusunlar ki)? Hani bu dünyadan Öte dünyaya alim olup gitseler, dersin ki artık Öte dünya'da öğrenmelerine, okumalarına gerek yoktur; kaldı ki alimler bile sürekli okurlar, araştırırlar, öğrenirler.
 
Din ilimdir ve din yalnızca ilim ve ilimin özelliklerini, sonuçlarını, amaçlarını vaat eder; mal mülk, toprak nefs asla değil. Dine nefsi katmak dini din olmaktan çıkarmaktır; dini ilimdem koparmak dini din olmaktan çıkarmaktır.
 
Felsefenin, bilimin, düşünürlerin(filozofların), alimlerin, bilgelerin değil de siyasetin, siyasetçiliğin, siyasetçilerin, ticaretçilerin, zalimlerin, cahillerin, nefsin arkasına takılanların gideceği yol, yer din değil din dışı bir yerdir.
 
Dini yok etmek mi istiyorsunuz? Dinden ilimi çıkarın. Dine hakaret mi etmek istiyorsunuz? 'Din eşittir nefs' deyin. Dinli mi olmak istiyorsunuz? 'Din ilimdir ve dinde nefs yoktur' deyin. Bakalım yanınızda kaç kişi kalacak?
 
Kuşkusuz ki dinsizler ilimci olmaları nedeniyle, ilim nedeniyle, ilimsel olanı aramaları nedeniyle dine en yakın olanlardır. Bu yüzden ki her din her yeni dine 'Dinsizlik' demiştir. Bilmezler ki gerçekten dinli olsalardı öteki dinler gelmezlerdi. Sağlıklı insana ilaç yazılmaz.
 
İlimi değil nefsi terk et; nefsi değil ilimi berk et.
 
Ağızından(Ağzından) dilinden, ruhundan ilim değil yağ bal damlayanlardan olma; ilimin sesi yerine nefsin sesini dinleyenlerden olma.
 
Hadis diyor ki 'İlimin olmadığı yerde din de yoktur', onlar diyorlar ki Öte dünya'mızda ilime gerek yoktur. Tuhaf, çok tuhaf. Kim dinli kim dinsiz acaba? İlime sarılanlar mı, ilime gerek görmeyenler mi?
 
Dinin ve dinlinin amaçı nefs değildir; ilimdir ve nefsi yok etmektir, nefsi yenmektir, nefssizliktir.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 23.12.15/09.17