Dış dünyada insanlar yok, yalnızca Allah var…

Dış dünyada insanlar yok, yalnızca Allah var… DİN
0,0
29.12.2013 17:03:47
A+ A-

İnsanların üzüntülerinin, sıkıntılarının, kafalarını kemiren o kuruntularının tek nedeni insanlara benlik vermeleri. "Bak yine bana kötü davranıyor, yine bana kötü söz söylüyor, her zaman söylüyorum, yine aynı şeyi yapıyor" diye diye ömürlerini tüketiyorlar. Oysa insanların kendilerine ait bir güçleri yok. Hepsi kaderlerinde belirlenen çizginin bir milim bile dışına çıkamıyor, zamanı ve yeri geldiğinde mutlaka o sözü söylüyor, mutlaka o hareketi yapıyorlar. Allah tüm dünyayı evirip çeviriyor, her şeyi kontrol altında tutuyor. Buna sizin düşünceleriniz, insanların sözleri, hareketleri de dahil. Sonuç olarak insan bin kere de tekrar dünyaya gelse yine aynı hatayı yapıyor, yine aynı gün aynı saatte bardağı kırıyor, yine aynı gün ve saatte ölüyor.

Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi, 49)

İşte söylediğim gibi sizi tüm bu sıkıntılarınızdan kurtaracak gerçek bu. Bir insan eğer Allah'ın kontrolündeyse neden onun yaptıklarından dolayı rahatsızlık duyayım? Allah'a tevekkül ederim, güzellikle sabrederim. "Kimbilir ne hayırlar vardır" diye düşünürüm. Bu dünyaya imtihan olmaya gelmedik mi? Demek ki böyle hem güzellikle, hem zorluklarla imtihan olacağız. İnsanların boyutundan çıkıp sadece Allah ile yaşayacak, yalnızca O'nu razı etmeye çalışacağız.

İhlas demek, bir şeyi sadece Allah rızası için yapmak demektir. Yani insanların takdiri için yaparsa o yaptığı tamamen gider. Saf olarak, "Allah ne der?", "Allah beğenir mi?", "Allah razı olur mu?", "Allah hoşnut olur mu?", onun peşinde olacak Müslüman. Bunu unutmamak lazım. İhlasın ana özelliği budur. Bizde hayatımızı ihlasla, Allah için yaşayacağız. Sadece Allah'ın rızasını kazanmayı hedefleyeceğiz.

Gerçekten Biz onları, katıksızca (ahiretteki asıl) yurdu düşünüp-anan ihlas sahipleri kıldık. (Sad Suresi, 46)

Allah'ın rızası, en önemli konu odur. Müslüman bir şey yaparken hep Allah'ın rızasını talep ederek yapacak. İnsanlar ne derse desin, ne yaparsa yapsın asıl hedefini mümin hiçbir şekilde unutmayacak.

Kaynakhttp://kaderingercegi.blogspot.comETİKETLER: Haber, Haberler, kaynak, zaman, , Allah

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.