Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?

Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var? DİN
5,0
29.09.2013 17:26:38
A+ A-

Dua; kulluğun yakasındaki rozet. Kulluktaki maksadın hâsıl ânını idrak ediş.

Dua; mahluktan  sadece insana nasip olmuş bir fark ediş. Kendisini yaratanı tanımak için dua haliyle donatılmış insanın Rabbini şehadeti en samimi haliyle ikrar ediş. İnkar edenlerin dahi en zor anlarında dua halinde buldukları nefisleriyle kulluklarını ele verişi.

Zira dua  sonsuz evren içinde bir nokta kadar küçük ehemmiyetimizi sonsuz mahlukla yarıştıracak büyük keyfiyyetlere büründürebilir. Çünkü yine dua ile ref ref yükseleceğimizi bizzat Sadiku'ul Vâd olan Allah bildirmiştir.

Dua ile ilgili birçok ayet ve hadis var:

"Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler."(2/186)

"İçinizden kime dua kapısı açılmışsa, ona rahmet kapıları açılmış demektir."(Tirmizi, Davut)

Sadece bir ayet ve bir hadis örneği verdikten sonra, bu günlerde tüm varlığımızla sığınmamız gereken bir duayı sadece zikir maksadıyla değil bütünüyle tefekkür maksadıyla aktarmak istiyorum.

Aslında duayı her an ve farklı dillerle eda etme özelliği da ayrı bir lütuftur bizlere. Bu yüzden vakitli vakitsiz her an içimizden geçme şekliyle dahi dua ettiren Mucip Rabbimiz; Peygamberlerine ve kullarına çeşit çeşit dualar ettirmiştir.

En güzel dua edenler ve bu dualara icabete ait bir çok delil ve örnekleri bize bildiren Kenz'ul Arş duası ise bizleri duanın zirvelerine çıkarır.

Dua şöyle;

"Melik, Hakk, Mübin Allah'tan başka ilah yoktur. Hakem, Adl ve Metin Allah'tan başka ilah yoktur.

Senden başka İlah yoktur. Sen (bizim andığımız şekillerden) münezzehsin.

Allah'tan başka ilah yoktur. Ben zalimlerden oldum. (Hz.Yunus'un duası)

Onun ortağı yoktur. Yönetim onundur. Övgüler onun içindir. Diriltir ve öldürür.

O diridir ve ebediyen ölmez. Hayır onun kontrolündedir, dönüş onadır. Ve O her şeye gücü yetendir. Ve onunla yardım isteriz. İyilik yapmaya, kötülükten kaçmaya güç kuvvet sadece yüce ve her şeyi bilen Allah'tandır.

Nimetlere şükür olarak, ondan başka ilah yoktur.

Rabblığının ikrarı olarak, ondan başka ilah yoktur. Onun azametiyle (O)tenzih edilir.


Ey Allahım! Ya Rabbi!

Kullarının sendeki sırları hürmetine,

 İslam'ı kendisiyle tamamladığın ismin hürmetine ve Adem'in senden öğrenip cennetten indirildiği zaman kendisiyle sana seslendiği ve senin de kabul ettiğin ismin hürmetine.

Tevrat'ta, İncil'de, Zebur'da ve Furkan'da yazılı isminin hürmetine,

Kullarına rahmetini sonsuza kadar ulaştırdığın ismin hürmetine,

Sözlerin tamamı hürmetine,

 İbrahim ateşe atıldığında hangi isminle sana seslendi de ateş soğuk ve selamet olduysa işte o ismin hürmetine,

İsmail kesilirken hangi isminle seslendi de onu kesilmekten kurtardıysan işte o ismin hürmetine.

...Davut hangi isminle sana seslendi de sen onu yeryüzüne halife yaptıysan ve demiri onun elinde yumuşattıysan işte o ismin hürmetine.

.Meryem oğlu İsa hangi isminle sana seslenip de onunla ölüyü dirilttiysen işte o ismin hürmetine,

.Firavunun karısı Asiye sana hangi isminle seslendi de sen onu cennette rızıklandırdıysan işte o ismin hürmetine, İsrailoğulları sana hangi isminle seslendiler de denizi geçirdiysen işte o ismin hürmetine.

. Muhammed SAV sana mağarada hangi isminle seslendi de sen onu kurtardıysan işte o ismin hürmetine" senden istiyorum.

 Hiç şüphesiz sen cömertsin, büyüksün. Bize Allah yeter. O ne güzel vekildir. İyilik yapmaya da kötülükten kaçmaya da güç kuvvet sadece yüce ve büyük Allah'tandır. Allah efendimiz Muhammed'e, ailesine ve arkadaşlarına destek versin, güvenliklerini sağlasın!"

Sonuç olarak tekrarlamam gerekir. Çoğu kez kulluğumuzdan gafil oluşumuz duadan da gafil oluşumuzu anlatır. Bu yüzden üstte zikrettiğimiz duadan sadece birkaç parça kısaltırken bu duanın rivayetiyle ilgilenmekten çok içeriğinde gafletimizi dağıtacak tefekküre davet etmek istedim. Umarım farkındalık içinde istifade edebiliriz.

Selametle.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.