Dünya olmasa cennetin kıymetini bilebilir miydik?

Dünya olmasa cennetin kıymetini bilebilir miydik? DİN
0,0
22.02.2013 10:48:53
A+ A-

Allah tüm samimi Müslümanlara cennet nasip etsin, bu dünyada yaşarken ümitle, şevkle, büyük bir arzuyla Allah’a ve O’nun yarattığı muhteşem Adn cennetlerine kavuşmayı bizlere nasip etsin. 

Dünyada yaşamak o kadar zor ki bir tabak fazla yemek yiyince hemen bunalıyor insan, içi almıyor. Biraz soğuk olsa üşüyor, biraz sıcak olsa hemen serin bir ortama kaçma isteği duyuyor. İnsan o kadar zayıf yaratılmış ki en ufak bir şeyde hemen hastalanıyor, başı ağrıyor, bedeni ağrıyor. Biraz fazla çalışsa hemen yoruluyor, dinlenme ihtiyacı duyuyor. Uyumasa, yemek yemese perişan oluyor. İki gün yıkanmasa yüzüne bile bakılmaz hale geliyor. Durmadan bakım yapması, kendiyle uğraşması gerekiyor. Peki neden bu kadar ayrıntı? Neden dünyada yaşamak bu kadar zor, neden sadece bir tabak yemek için bile deliler gibi çalışmak zorunda insanlar? Neden böyle zorlu bir geçim var hiç düşündünüz mü? 

Cennete giren her insan dünyadaki bütün bu zorlukların Allah tarafından kaldırılmış olmasından dolayı müthiş bir sevinç yaşayacak, kendisine tahmin bile edemeyeceği nimetlerin verilmesinden dolayı çok şükredecektir. Artık sonsuza kadar çalışmak, yorulmak, herhangi bir şeyden sıkılmak, huzursuz olmak hiçbir şekilde olmayacaktır. Söylediğim gibi dünyada bütün bu zorlukları tadan cennet ehli, cennet bahçelerinde gezerken, cennet meyvelerini yerken, ipekten elbiseler giyip mücevherden tahtlara uzanırken dünyada Allah için yaşamanın karşılığını en güzel şekilde almış olacaklar… 

Gerçek şu ki, ebrar olanlar, elbette nimetler içindedirler.

Tahtlar üzerinde bakıp-seyretmektedirler.

Nimetin parıltılı-sevincini sen onların yüzlerinde tanırsın. (Mutaffifin Suresi, 22-24) 

Kendileri ve eşleri, gölgeliklerde, tahtlar üzerinde yaslanmışlardır. (Yasin Suresi, 56)

Çevrelerinde (gençlikleri ve dinçlikleri) ebedi kılınmış civanlar dolaşır-durur; sen onları gördüğün zaman saçılmış birer inci sanırsın. (İnsan Suresi, 19) 

Onların üzerinde hafif ipek ve ağır işlenmiş atlastan yeşil elbiseler vardır. Gümüşten bileziklerle bezenmişlerdir. Rableri onlara tertemiz bir şarab içirmiştir. (İnsan Suresi, 21) 

Şüphesiz, bu, sizin için bir mükafaattır. Sizin çaba-harcamanız şükre değer görülmüştür. (İnsan Suresi, 22)

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.