Dünyada imtihan olarak cennet terbiyesi alıyoruz…

Dünyada imtihan olarak cennet terbiyesi alıyoruz… DİN
0,0
09.10.2014 21:34:50
A+ A-

 

Hak yolda ilerlerken ve hizmet ederken Allah birçok aksilikler ve terslikler yaratır. Bunların hepsi daha biz doğmadan kaderimizde belirlenmiştir. Ama sonunda her zaman hak galip gelir. İnsanın hayatında zorluklar sıkıntılar olmasa o zaman insan bu dünyada imtihan olmaz. İmtihan olmadığında da ruhu cennete layık hale gelemez.

Bizler bu dünyada çok kısa bir kurs dönemindeyiz şu an. Gece gündüz demeden kendimizi geliştiriyoruz ve cennet terbiyesi alıyoruz. Cennet terbiyesi almadan cennete gidersek o zaman cennetin değerini bilemeyiz. Cennette sonsuza kadar zevk alabilmeleri için insanların bu eğitimden geçmeleri gerekiyor. Hz. Adem bile cennetteyken şeytana kanmış, dünyadan cennete gitmediği için cennetin değerini tam kavrayamamıştır. Şeytan Hz. Adem'i sonsuzlukla kandırmış ve cennet meyvesini yemesini sağlamıştır. Hz. Adem meyveyi yediği anda Allah onu ölümlü hale getirmiş ve dünyaya göndermiştir. Sonuçta da dünyada bütün acizliklerle tanışmıştır. Daha sonra Allah onu da dünyada imtihandan geçirip cennetine almıştır.

Bizler bu dünyada başımıza gelen her zorluğun bize özel olarak, imtihan olarak verildiğini bilerek yaşayacağız. Ve bu imtihanları hep güzellikle, neşeyle ve sevinçle karşılayacağız. Unutmayın ki "her zorlukla beraber bir kolaylık vardır." diyor Allah ayetinde. Zorluğu veriyor ama kolaylığı da beraberinde yaratıyor. Ve insanın delişmen ruhu ancak bu imtihanlarla cennete layık hale geliyor, ancak bu imtihanlarla mutmain olup dinginleşiyor.

Andolsun, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah'a ortak koşanlardan üzücü birçok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız bilin ki, bunlar (yapmaya değer) azmi gerektiren işlerdendir. Al-i İmran Suresi, 186)

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.   (Enbiya Suresi, 35)

İnsana bir zarar dokunduğunda bize yalvarır. Sonra ona tarafımızdan bir nimet verdiğimizde, "Bu, bana ancak bilgim sayesinde verilmiştir" der. Hayır, o bir imtihandır. Fakat onların çoğu bilmezler.   (Zümer Suresi, 49)

Kaynak:http://kaderingercegi.blogspot.com/

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: mynet.com/erkanarkut/videolari/liste" href="http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/listeYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.