EHL-İ BEYT

EHL-İ BEYT DİN
0,0
14.01.2014 13:06:08
A+ A-

Ev Halkı anlamına gelen Ehli Beyt sözcüğü İslâm peygamberi  Muhammed'in ev ahalisini tanımlamak için kullanılır. Ehl-i Beyt, Hz. Rasulullah (s.a.v) Efendimizin ailesi ve evlatlarıdır. Mü'minlerin anneleri, Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.anhüm), Ehl-i beyt şerefli ferdleridir. ( Razi, Tefsir-i Kebir, XXV, 181)

Rasulullah (s.a.v) Efendimizin şerefli nesebi Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin vasıtasıyla devam ettiği için, onların kıyamete kadar gelecek olan evlatları da Ehl-i Beyt'in birer parçasıdırlar. Onları sevmek her mü'minin vazifesidir. Bu sevgi çok şerefli ve de gereklidir.

  On iki İmamların adları sırasıyla şöyledir:

 

1.İmam Hz. Ali

2. İmam Hz. Hasan

3. İmam Hz. Hüseyn

4. İmam Zeynel Abidin

5. İmam Muhammed Bakır

 6.İmam Cafer-i Sadık

 7.İmam Musa-i Kazım

 8.İmam Ali Rıza

 9.İmam Muhammed Taki

 10.İmam Ali-en Naki

 11.İmam Hasan'ül Askeri

 12.İmam Muhammed Mehdi

 

Ehl-i Beyt ve On iki İmam sevgisine dayanır. Ehl-i Beyt sözcük olarak ev halkı demektir. Ev halkı yani Ehl-i Beyt Hz. Muhammed, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'den oluşmaktadır. On iki İmamlar, Alevilerin Hz. Muhammed'den sonra önder olarak tanıdıkları Hz. Ali ile Hz. Fatıma'nın soyundan gelen kişilerdir.

 

Türkiye'mizde daha çok Alevilik ve Şiilik isimleriyle tanınırken; İran, Irak, Azerbaycan, Lübnan, Bahreyn, Suriye, Afganistan, Arabistan, Pakistan Bangladeş ve Hindistan gibi, aynı inancı paylaşan Ehl-i Beyt dostlarının yoğun olduğu ülkelerde Şiilik ve Caferilik isimleriyle meşhur olmuştur.

 

Hz. İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Benim sözüm babamın sözüdür; babamın sözü ceddimin sözüdür; ceddimin sözü de Hüseyin'in sözüdür, Hüseyin'in sözü de Hasan'ın sözüdür; Hasan'ın sözü ise Ali bin Ebu Talib'in sözüdür; Ali bin Ebu Talib'in sözü ise, Resulullah'ın sözüdür; Resulullah'ın sözü ise Allah'ın sözüdür." ( Bihar-ül Envar c. 2 s. 178)

 

Hz. Resulullah'ın sülbünden olan ve dahi kutsanmış, tüm kötülüklerden arındırılmış olan Ehl-i Beyt, aynı saf ve temizliği ile kıyamete dek var olacak ve de hükmünü sürecektir. İnandım diyenlere düşen görev, tıpkı Resulullah (a.s.) bugün yaşıyormuş gibi O'nun soyundan olan seçkin kişileri bulup onlarla birlikte olmaktır.

 

Dosta dost sevgiliye sevgili olarak kalmanız ümidiyle, esen kalın.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.